Dziś premiera piątego odcinka „…ale to już inna historia 2”

Podporucznik Zdzisław Zagłoba-Zygler jest autorem pamiętnika pt. „Oflag na wesoło i smutno”. Ten cenny dokument pochodzący z Oflagu II C Woldenberg przekazali przed laty do Muzeum synowie: Lech i Zbigniew. Losy oficera i jego pamiętnika są tematem majowej odsłony cyklu „…ale to już inna historia”.

Piąty odcinek naszego tegorocznego cyklu nosi tytuł „Humor mimo wszystko” i prezentuje – jak i poprzednie – kolejne szczególne muzealium w zbiorach CMJW, a wraz z nim jenieckie, choć nie tylko, losy twórcy, i drogę rodzinnej pamiątki do muzeum. Zarówno pamiętnik, jak i życiową postawę Zdzisława Zagłoby-Zyglera wyróżnia humor i pogoda ducha, niewątpliwy dar, którym podporucznik dzielił się w niemieckiej niewoli z innymi jeńcami. Nie tylko tym jednak. Czym jeszcze, widzowie dowiedzą się z filmu.

Bohater filmu zatroszczył się również, by pamięć o wydarzeniach z lat 1939–1945, przetrwała. Starannie zachowany pamiętnik oraz pamięć bliskich o rozmowach o wojnie, niewoli i sposobach radzenia sobie z izolacją czy tęsknotą za rodziną są tego dowodem, tak jak i fakt podarowania dokumentu Muzeum.

Zapraszamy na film!

Nasz cykl filmowy został przygotowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest realizowany wg koncepcji dr Violetty Rezler-Wasielewskiej przez Sławomira Mielnika.

Kolejny odcinek: 27 czerwca.

 

 

wstecz