Dzień Flagi

Jak co roku, 2 maja, obchodziliśmy święto celebrujące wagę narodowego biało-czerwonego symbolu wspólnej tożsamości. Przy tej okazji nieodmiennie myślimy o tym, jak ważnym znakiem była flaga dla polskich jeńców wyczekujących wolności i możliwości swobodnego eksponowania narodowych symboli.

W niewoli posługiwanie się tym kluczowym znakiem państwowości wymagało ogromnej dyskrecji, a nawet wręcz odwagi, gdyż jeńcy narażali się w ten sposób na ostre sankcje. Z drugiej strony własnoręcznie wykonane biało-czerwone opaski, czy inne symbole narodowej tożsamości, były dla polskich żołnierzy przetrzymywanych w obozach jenieckich, istotną formą oporu, sprzeciwu wobec wroga i widomym znakiem wiary w niepodległość.

Na wojewódzkich obchodach Dnia Flagi nasze Muzeum reprezentowała z-ca dyrektor, dr Renata Kobylarz-Buła. W programie uroczystości przed Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego przy placu Wolności, przewidziano obok podniesienia na maszt flagi państwowej oraz odśpiewania hymnu, wystąpienia okolicznościowe i pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego, a także występ artystyczny. Ten końcowy element obchodów wzbudził wśród zebranych bardzo pozytywne emocje. Był to bowiem udany popis dzieci ze Szkoły Podstawowej im. W. Broniewskiego w Krasiejowie – taniec z flagami oraz piosenki z patriotycznego repertuaru pięknie wykonane przez dwie uczennice.

 

wstecz