Droga Krzyżowa w Miejscu Pamięci – relacja

W sobotę 23 marca miało miejsce po raz pierwszy w historii naszego Muzeum wyjątkowe wydarzenie o duchowym, religijnym i edukacyjnym wymiarze. Większość jego uczestników przyjechała z Wrocławia, ale pochodzą z tak różnych krajów, jak: Meksyk, Brazylia, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Włochy, Francja, Nigeria, Filipiny, Wielka Brytania, Chorwacja, Argentyna, Peru, Tanzania czy Portugalia. Nie zabrakło także doświadczonych przez historię Kurdów oraz oczywiście Polaków.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia była Droga Krzyżowa, którą poprzedziło spotkanie w siedzibie Muzeum w Łambinowicach, gdzie goście obejrzeli film o historii Miejsca Pamięci i zostali zapoznali przez dyrektor CMJW dr Violettę Rezler-Wasielewską oraz Dominika Hadasa z Działu Edukacji i Wystaw z najważniejszymi faktami z dziejów tutejszych obozów od 1870 r. aż po lata tuż po II wojnie światowej.

Samą Drogę poprowadził w j. angielskim opiekun grupy o. Marcin Buntow, duszpasterz i rektor Duszpasterstwa dla Osób Anglojęzycznych przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu, a poszczególnym stacjom towarzyszyło czytanie kolejnych wyznań i refleksji jeńców, który przeszli przez obozy Lamsdorf. Nie wszyscy z nich się uratowali. Nabożeństwo odbyło się na terenie po Stalagu 318/VIII F Lamsdorf i wystawy „Miejsce z blizną”, co pokazało przy tej okazji, że przestrzeń tej ekspozycji dobrze koresponduje z organizacją Drogi Krzyżowej i jej duchowym wymiarem. Podkreśliła to jedna z uczestniczek – Lilia Tinco z Peru: „To był czas na refleksję przed Wielkanocą. Uświadomiłam sobie, w jak ciężkich warunkach jeńcy byli tu przetrzymywani i potrafili przetrwać. Porównywałam to z cierpieniami Pana Jezusa”.

Dziękujemy Pani Monice Kwiatosz, konsul honorowej Republiki Włoskiej we Wrocławiu, z której inicjatywy doszło do organizacji tego pięknego wydarzenia!

Fot. E. Góra/CMJW.

Uczestnicy Drogi...
Uczestnicy Drogi...
Droga Krzyżowa na...
Uczestnicy Drogi...
o. Marcin Buntow...
Uczestnicy Drogi...
Broszura do Drogi...
Uczestnicy Drogi...
Uczestnicy Drogi...
Droga Krzyżowa na...
wstecz