Debata pt. „Witold Pilecki – nie tylko ochotnik do Auschwitz”

Debata pt. „Witold Pilecki – nie tylko ochotnik do Auschwitz” to jedno z wydarzeń, które Urząd Miasta Opola przy dużym zaangażowaniu Miejskiej Biblioteki Publicznej organizuje w końcu tygodnia w Opolu, by wyeksponować w przestrzeni miasta postać oddanego Sprawie rotmistrza. Staje się on twarzą nowo wybudowanego Centrum Usług Publicznych przy ulicy również nazwanej jego imieniem.

Dzisiaj, 12 maja, na Uniwersytecie Opolskim odbyła się interesująca debata pt. „Witold Pilecki – nie tylko ochotnik do Auschwitz”. Nasze Muzeum reprezentował Kierownik Działu Naukowego, dr Piotr Stanek, który uczestniczył w niej obok Jacka Fairweather’a, brytyjskiego dziennikarza i pisarza, autora książki „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego”, dr Aliny Nowobilskiej z Instytutu Pileckiego i dr. Bartosza Kuświka, dyr. Instytutu Śląskiego. Rozmowę prowadził dr hab. Marek Białokur, prof. UO.

Doktor Piotr Stanek wziął udział również w piątkowym spotkaniu autorskim Jacka Fairweather’a w Miejskiej Bibliotece Publicznej i będzie towarzyszył gościom Urzędu Miasta Opola w sobotnim zwiedzaniu naszego Muzeum i Miejsca Pamięci w Łambinowicach, zaś dyr. dr Violetta Rezler-Wasielewska będzie reprezentować Muzeum na uroczystości odsłonięcia pomnika rtm. Witolda Pileckiego autorstwa opolskiego artysty rzeźbiarza prof. Mariana Molendy. Pomnik jest pełnopostaciowym przedstawieniem rotmistrza w mundurze, ustawionym na kamiennym cokole, na którym wykuto napisy z najistotniejszymi informacjami z biografii bohatera, np. internowanie w Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice).

wstecz