Darowizna Danieli Zacharzewskiej

W czerwcu tego roku do zbiorów Muzeum trafiły jenieckie pamiątki rodzinne związane z postacią ppor. Antoniego Zacharzewskiego. Ten hojny dar jego córki Danieli Zacharzewskiej daje ciekawy obraz poziomu, na jakim prowadzono obozową oświatę, bowiem dużą część przekazanych materiałów stanowią indeksy i legitymacje dokumentujące rozwój zawodowy jeńca, w tym nazwy licznych przedmiotów oraz nazwiska wykładowców.

Podporucznik Antoni Zacharzewski urodził się w 1908 r. w Hamziczach (obecnie Białoruś), z zawodu był nauczycielem, kierował kilkoma szkołami w ówczesnym województwie wileńskim. Jako podporucznik kawalerii brał udział w kampanii wrześniowej, a następnie przebywał w niewoli kolejno w oflagach: II A Prenzlau, II E Neubrandenburg i II D Gross Born. Pobyt w nich poświęcił na intensywny rozwój zawodowy, uczestnicząc w poważnych kursach obozowych: Wyższym Kursie Nauczycielskim i Studium Pedagogiczno-Społecznym.

W zbiorze przekazanych przedmiotów znajduje się również drewniana szkatuła z intarsją przedstawiającą żołnierzy w okopie, wykonana w niewoli – kolejny tego typu artefakt w naszych zbiorach. Pozostałe pamiątki Antoniego Zacharzewskiego to: wojskowy znak tożsamości Wojska Polskiego II RP, fotografia rejestracyjna jeńca, krzyżyk i medalik-szkaplerz, karta badania krwi jeńca i wykonane techniką drzeworytu pocztówki poczty wewnątrzobozowej.

 

Zdjęcie portretowe...
Legitymacja studium...
Legitymacja...
Indeks słuchacza...
Wypełniony indeks...
wstecz