Cykl edukacyjny pt. Zbrodnia katyńska. Fakty znane i nieznane

W kwietniu – miesiącu pamięci narodowej – organizujemy cykl edukacyjny, poświęcony zbrodni katyńskiej. W jego ramach proponujemy lekcje i warsztaty w muzeum oraz poza nim, a także zwiedzanie wystaw czasowych i stałej.

Zbrodnia katyńska. Fakty znane i nieznane to cykl edukacyjny, którego celem jest pogłębienie wiedzy na temat losów żołnierzy polskich w ZSRR po 17 września 1939 r. Skierowany jest głównie do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Stanowi ważne uzupełnienie programów szkolnych, a w przypadku szkół ponadgminazjalnych wpisuje się w podstawę programową.

W ramach cyklu odbywają się lekcje pt. „Katyń – prawda i kłamstwo”, które przybliżają tragiczne losy jeńców polskich w obozach NKWD. Zajęcia są prowadzone na wystawach: stałej pt. Jeńcy polscy w ZSRR, w muzeum w Łambinowicach oraz czasowej Zbrodnia i pamięć. Bykownia - czwarty cmentarz katyński, w muzeum w Opolu. Lekcje mogą odbywać się również w szkołach i innych ośrodkach kulturalno-oświatowych województwa opolskiego. Szkołom i placówkom kulturalnym proponujemy także możliwość bezpłatnego wy­pożyczenia naszej wystawy czasowej pt. Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR, która w interesu­jący sposób przedstawia losy żołnierzy polskich – jeńców obozów NKWD, poczynając od ich przedwojennego życia poprzez udział w kampanii wrześniowej, moment wzięcia do niewoli aż do pobytu w obozach, zakończonego decyzją najwyższych władz ZSRR o ich egzekucji. Ekspozycja pokazuje także długą drogę w odkrywaniu prawdy o zbrodni katyńskiej.

Informacji o wydarzeniach organizowanych udzielają: w Łambinowicach – mgr Andrzej Prajel, tel. 77 4343475, e-mail: , w Opolu – dr Małgorzata Klasicka, tel. 77 4537872, e-mail: .

wstecz