Ciekawa konferencja w Białymstoku – relacja

W dniach 7–8 marca br. na Wydziale Historii Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Jak rozmawiać o wojnie z uczestnikami wydarzeń kulturalnych". Organizatorem było Muzeum Wojska w Białymstoku, we współpracy ze wspomnianym Wydziałem Historii, której partnerami byli: norweskie Centrum Falstad oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Nasze Muzeum na konferencji reprezentowała dr Renata Kobylarz-Buła, z-ca dyrektor.

Spotkanie muzealników, edukatorów i badaczy miało charakter rekapitulacji zbierającej doświadczenia dwuletniego projektu „Remembrance Education. Edukacja kulturalna osób dorosłych",  prowadzonego przez Muzeum Wojska w Białymstoku, Książnicę Podlaską w Białymstoku oraz Centrum Falstad w Ekne z Norwegii. Głównym celem tego projektu był rozwój współpracy pomiędzy Muzeum i partnerami, a dorosłymi mieszkańcami osiedli Białegostoku o ograniczonym dostępie do kultury. Zwornikiem tematycznym tych działań stała się wojenna historia Białegostoku. Współpraca z norweskim partnerem pozwoliła na porównanie losów Białegostoku i Ekne w okresie II wojny światowej, a zakończyła się wypracowaniem uniwersalnych treści na temat wartości pokoju i konsekwencji prowadzenia wojen. Wnioski z projektu wykorzystano ponadto przy tworzeniu strategii rozwoju publiczności Muzeum.

Wśród prelegentów występujących w pierwszym panelu wyróżnili się przedstawiciele Muzeum Tradycji Niepodległościowych z Łodzi i ukraińskiego Muzeum Pamięci „Terytorium Terroru" (Ukraina). Natomiast w drugiej części poświęconej edukacji bardzo mocnym akcentem było wystąpienie pracowników Narodowego Muzeum Historii Ukrainy z Kijowa (online, gdyż nie zezwolono im na wyjazd), prezentujące wystawy, jakie tworzą w miejscach, w których „przed chwilą” działa się historia. Jako przykłady przywołano wystawę „Azowstal: nowe znaczenie" oraz ekspozycję „Obóz koncentracyjny Yahidne" przybliżającą poprzez glosy świadków historię wioski Yahidne, która została zajęta podczas inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r., w efekcie czego agresorzy przez miesiąc przetrzymywali 300 osób, w tym co najmniej 60 dzieci w jednej, ciasnej piwnicy.

Konferencji towarzyszyły dodatkowe, zajmujące wydarzenia, takie jak spacer historyczny po mieście czy wizyty studyjne w Muzeum Wojska w Białymstoku oraz przymuzealnym Parku Militarnym, zaś sama konferencja w istocie miała międzynarodowy wymiar – w gronie prelegentów znaleźli się goście nie tylko z Ukrainy, ale również Litwy, Niemiec i Norwegii.

Gratulujemy pomysłu!

 

wstecz