Archeologia w Miejscu Pamięci – popularyzacja wyników badań

Od 27 listopada 2023 r. w bazie naukowej Taylor and Francis udostępniany jest artykuł pt. „»Hell camp« hidden in the forest – the materiality of Stalag VIII B (344) Lamsdorf”, będący efektem projektu „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”.

Autorami artykułu są: Elżbieta Góra, Dawid Kobiałka, Mikołaj Kostyrko, Adam Lokś, Michał Pawleta, Violetta Rezler-Wasielewska, Piotr Stanek, Sonia Tomczak i Anna Wickiewicz. W ciągu pierwszego miesiąca od opublikowania tekst odnotował ponad 1000 wejść. Biorąc pod uwagę specyfikę archeologii, to duże osiągnięcie. Niewątpliwie przyczyniły się do tego ciekawa tematyka, intrygujący tytuł oraz przejrzysta prezentacja wyników badań.

Celem artykułu jest przedstawienie rezultatów prac prowadzonych w 2022 r. na terenach poobozowych w Łambinowicach, a ponadto prezentacja działań Muzeum w kontekście brytyjskiego dziedzictwa, tak materialnego, jak i symbolicznego, o które dbają kolejne już pokolenia, m.in. potomków jeńców pochodzących z Wielkiej Brytanii oraz innych krajów Commonwealth, tak odległych jak: Australia, Kanada czy Nowa Zelandia.  

Czasopismem, z którego pochodzi zamieszczony w serwisie Taylor and Francis tekst, jest „The Journal of Conflict Archaeology” – periodyk naukowy wydawany przez Centrum Archeologii Pól Bitewnych z Uniwersytetu Glasgow – pierwszy tego rodzaju ośrodek badawczy, cieszący się już ustaloną renomą i popularnością wśród badaczy. Daje to szansę na dotarcie z wynikami naszego projektu do większej liczby specjalistów.

 

wstecz