79. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf

W poniedziałek, 18 marca, przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach odbyły się uroczyste obchody 79. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. Wydarzenie, zorganizowane przez Muzeum oraz Gminę Łambinowice, objęli patronatem honorowym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, Wojewoda Opolski Monika Jurek oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00. Dyrektor dr Violetta Rezler-Wasielewska wyjaśniła jej ideę i powitała uczestników, zaś Wojewoda Opolski Monika Jurek oraz Katarzyna Leciejewska, reprezentująca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Lecha Parella, który wystosował list na tę okoliczność, odniosły się w swoich wystąpieniach do znaczenia tragicznej historii naszego Miejsca Pamięci i wynikającej z niej przestrogi dla współczesnych oraz następnych pokoleń. Ich słowa zostały dopełnione przez Agnieszkę Trelę, wnuczkę Edwarda Kłosa, a także Sonię Waterfall, córkę Sidney’a Waterfalla, reprezentujące rodziny polskich i brytyjskich jeńców Stalagu 344 Lamsdorf.

Poruszającym momentem uroczystości była modlitwa w intencji ofiar obozów Lamsdorf. Odmówili ją: ks. mjr Sebastian Semrau, kapelan 10. Brygady Logistycznej w Opolu i przedstawiciel Rzymsko-Katolickiego Duszpasterstwa Wojskowego, ks. Wojciech Pracki z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu, dr Marek Moroń z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, Marek Marossanyi z Żydowskiej Gminy Wyznaniowej we Wrocławiu oraz Paweł Cebulski reprezentujący Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław.

Apel Pamięci, który odczytała kpt. Katarzyna Jedlicka-Stelmaszyk z kompanii honorowej 91. Batalionu Logistycznego w Komprachcicach, salwa honorowa, pieśń Modlitwa obozowa wykonana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych we Wrocławiu pod batutą sierż. Huberta Walenciaka, złożenie kwiatów i płonących zniczy przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych zakończyły naszą uroczystość.

Goście, którzy byli zainteresowani jeszcze obejrzeniem znajdującej się w pobliżu ekspozycji plenerowej Miejsce z blizną, udali się na teren po Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf, by w towarzystwie pracowników Muzeum ją zwiedzić.

Fot. S. Mielnik/CMJW.

 

Uczestnicy...
Doktor Violetta...
Uczestnicy...
Monika Jurek,...
Katarzyna...
Uczestnicy...
Agnieszka Trela,...
Uroczystość 79....
Sonia Waterfall,...
Uczestnicy...
Modlitwa w intencji...
Kapitan Katarzyna...
Salwa honorowa...
Uczestnicy...
Uroczystość 79....
Pracownicy Muzeum w...
Uczestnicy...
wstecz