79. Rocznica przybycia I transportu powstańców warszawskich do Lamsdorf. Zaproszenie

Jak co roku zapraszamy do udziału w uroczystościach rocznicowych, które odbędą się 6 października przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf. Wiążą się one z wydarzeniami historycznymi, które miały tu miejsce 79 lat temu – 6 października bowiem po długiej i skrajnie męczącej drodze, do Lamsdorf dotarł pierwszy pociąg z wziętymi do niewoli powstańcami warszawskimi.

Przez kolejne jesienne dni do obozu przybyło jeszcze kilka transportów powstańczych, ale to ten pierwszy, mocno zapisany w pamięci jeńców, stał się punktem wyjścia do zbudowania wokół niego przekazu upamiętniającego niewolę żołnierzy Armii Krajowej.

Organizatorami obok Muzeum są Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Opole oraz Gmina Łambinowice. Patronat honorowy nad uroczystością objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, natomiast patronat medialny: TVP 3 Opole, Nowa Trybuna Opolska, Radio Opole S.A., Radio DOXA i Nowiny Nyskie.

Program wydarzenia przewiduje: hymn państwowy, przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, salwę honorową oraz złożenie kwiatów i zniczy.

Uwaga!
Prosimy o potwierdzenie skorzystania ze zorganizowanego przejazdu do 5 października (tel.: 77 453 78 72 lub e-mail: cmjw@cmjw.pl).

Autokar wyjedzie z parkingu przed „Toropolem” przy ul. Barlickiego w Opolu o godz. 9.45. Planowany przyjazd do Opola – ok. godz. 14.00.

Zaproszenie na 79. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. pdf

wstecz