77. rocznica zakończenia II wojny światowej

W Narodowy Dzień Zwycięstwa, 8 maja, przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach, zapłonęły znicze.

Dzisiaj w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, który przypomina o zakończeniu II wojny światowej w Europie. W tym roku mija już 77 lat od bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, która wywołała ten największy w dziejach ludzkości konflikt zbrojny.

Data 8 maja 1945 r. to dzień, w jakim wszedł w życie, podpisany dzień wcześniej w Reims, akt kapitulacji. Zakończył on w Europie działania wojenne (Japonia podpisała taki 2 września 1945 r. na pokładzie pancernika USS „Missouri” w Zatoce Tokijskiej). W Polsce fakt ten długo świętowano, zgodnie z polityką historyczną ZSRR, w sferze wpływów którego pozostawały państwa tzw. bloku wschodniego, 9 maja i pod nazwą Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności. Ustawą z 24 kwietnia 2015 r. Sejm RP ustanowił nową, dzisiaj uznawaną datę i nazwę.

Zakończenie II wojny światowej w Europie jest co roku przypominane w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Również dzisiaj u stóp monumentalnego Pomnika Martyrologii Jeńców Wojennych, poświęconego wszystkim jeńcom obozowego kompleksu Lamsdorf, zapłonęły znicze. Zapaliły je dr Anna Wickiewicz (kierownik Działu Edukacji i Wystaw), mgr Elżbieta Góra (kierownik Działu Zbiorów i Konserwacji), Jolanta Mierzyńska (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Łambinowicach) oraz Jarosław Gawlik (przewodniczący Rady Gminy Łambinowice). W uroczystości udział wzięli także członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Triskelion”.

 

wstecz