77. rocznica przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf

W kolejną rocznicę wydarzeń z 6 października 1944 r., przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf, o godz. 11.00, odbyła się uroczystość zorganizowana przez Zarząd Okręgu Opole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Gminę Łambinowice oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.

Patronat honorowy nad uroczystością sprawowali wicepremier i Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński, Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, natomiast patronat medialny: „Nowa Trybuna Opolska”, Radio Opole S.A., Radio DOXA i „Nowiny Nyskie”.

Gościem honorowym uroczystości był Stanisław Wołczaski, żołnierz Armii Krajowej, który w chwili wybuchu powstania miał zaledwie 14 lat. To właśnie on przemówił do zebranych jako pierwszy. W imieniu organizatorów głos zabrała dyr. dr Violetta Rezler-Wasielewska, która powitała wszystkich. Następnie rocznicowymi refleksjami podzielił się z uczestnikami uroczystości Dyrektor Biura Wojewody, Dariusz Sitko, a Doradca Jana Józefa Kasprzyka – Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Magdalena Merta odczytała jego list. Tę część uroczystości zakończyło przeczytanie przez prowadzącą uroczystość dr Annę Wickiewicz, kierownika Działu Edukacji i Wystaw Muzeum, nadesłanego do nas listu wicepremiera i Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. dr hab. Piotra Glińskiego. Po apelu pamięci oraz salwie honorowej nastąpiło złożenie wieńców. Obchody odbyły się z udziałem wojskowej asysty honorowej 91. Batalionu Logistycznego w Komprachcicach.

Bezpośrednio po uroczystości, o godz. 12.00, na platformie MS Teams odbyło się webinarium poświęcone rocznicy. Uwaga jego uczestników – przede wszystkim uczniów szkół z Brzegu, Opola, Nysy oraz Warszawy została skupiona na losach powstańców warszawskich w Stalagu 344 Lamsdorf. Źródłem informacji na ten temat był dokument filmowy „Przystanek Lamsdorf. Powstańcy warszawscy w niewoli”, który zaprezentowali: reżyser Mirosław Basaj oraz konsultant naukowy dr Piotr Stanek, Kierownik Działu Naukowego Muzeum. Wspólnie z dr Anną Czerner, również z Działu Naukowego, rozmawiali o kulisach powstania filmu.

 

List wicepremiera,...
Stanisław Wołczaski
List Szefa Urzędu...
Uroczystość 77....
Uroczystość 77....
Uroczystość 77....
Stanisław Wołczaski...
Stanisław Wołczaski...
Uroczystość 77....
Stanisław Wołczaski...
Stanisław Wołczaski...
Stanisław Wołczaski...
dr Violetta...
Uroczystość 77....
Magdalena Merta...
Delegacja CMJW...
Dariusz Sitko...
Uroczystość 77....
Uroczystość 77....
Uroczystość 77....
Webinarium "Koniec...
wstecz