77. rocznica Aktion „Erntefest”

Dzisiaj mija kolejna rocznica masowego mordu na ponad 18 tys. Żydów, także polskich jeńców wojennych, w obozie koncentracyjnym na Majdanku w Lublinie. Przed 77. latami zamordowano tam prawie wszystkich Żydów przetrzymywanych w KL Lublin i jego komandach zewnętrznych oraz w obozach pracy w Lublinie. Było wśród nich ok. 2 tys. jeńców.

Los polskich żołnierzy rozstrzygnął się 3 listopada 1943 r., przed egzekucją. Jak wynika z protokołu przesłuchania dowódcy SS i policji w dystrykcie lubelskim, Jakoba Sporrenberga, władze obozu koncentracyjnego otrzymały wtedy odpowiedź na swój telegram do Heinricha Himmlera, o sposób działania wobec jeńców-żołnierzy WP. Brzmiała ona: „Wszyscy Żydzi bez wyjątku podlegają likwidacji”. Z grupy tej wyłączono jednak wtedy m.in. 120 jeńców, by zatrudnić ich potem do spopielania zwłok zamordowanych. Wśród tych osób był plutonowy Józef Kalismann, którego cytujemy na muzealnym Facebooku.

Akcja „Erntefest” („Dożynki”) została przeprowadzona 3 i 4 listopada 1943 r. Była zsynchronizowaną operacją, o podjęciu której zadecydowały najwyższe władze III Rzeszy. W masowych egzekucjach wykonanych 3 i 4 listopada 1943 r. w obozach na Majdanku, w Trawnikach i Poniatowej, a także w kilku innych mniejszych obozach dystryktu lubelskiego zgładzono ogółem ok. 42–43 tys. osób. Większość ofiar stanowili Żydzi z getta warszawskiego. 

Już dzisiaj, poproszeni przez Muzeum Getta Warszawskiego, informujemy, że 16 listopada br. organizowane są uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego (https://1943.pl/artykul/byl-mur-80-rocznica-zamkniecia-granic-getta-warszawskiego/).

Zdjęcie ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku

wstecz