76 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września (wtorek) o godz. 10.00 w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach odbędzie się uroczystość upamiętniająca 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jej organizatorami są Muzeum i Urząd Gminy Łambinowice. O godz. 13.00 zapraszamy do Muzeum w Opolu na wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicowym: otwarcie wystawy czasowej pt. Cisza, przygotowanej ze zbiorów Sławoja Dubiela i naszego Muzeum oraz spotkanie z historykiem, dr. Grzegorzem Bębnikiem.

Głównym punktem programu obchodów 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej jest uroczystość przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych, przygotowana we współpracy
z 10 Opolską Brygadą Logistyczną. W jej ramach przewidziano:

  • odegranie hymnu państwowego,
  • wystąpienia okolicznościowe,
  • złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Po uroczystości zapraszamy na odczyt dra Piotra Stanka pt. Od Westerplatte do Westerplatte. Jenieckie losy majora Henryka Sucharskiego, który odbędzie się o godz. 11.00 w siedzibie Muzeum w Łambinowicach, przy ul. Muzealnej 4.

W ramach rocznicy przygotowaliśmy dla Państwa jeszcze dwa wydarzenia odbywające się w Muzeum w Opolu – początek o godz. 13.00. Pierwszym z nich jest otwarcie wystawy czasowej pt. Cisza. Ekspozycja składa się ze współ­czesnych fotografii Sławoja Dubiela, opolskiego fotografika, od lat zafascynowa­nego doku­mentowaniem zmian, jakie zachodzą w na­szym otoczeniu. Tym razem artysta skupił swoją uwagę na Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach, w którym – jak pokazują również jego fotografie – materialne ślady dramatycznej przeszłości zaciera uparcie czas i przyroda. Na wystawie współczesne zdjęcia artysty zostały zestawione z materiałami dokumentującymi ludzkie losy w tym miejscu, tj. archiwalnymi fotografiami i przedmiotami znalezionymi na terenach poobozowych.

Po wernisażu odbędzie się spotkanie z dr Grzegorzem Bębnikiem, historykiem z Biura Edu­kacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, autorem i redaktorem książek oraz licz­nych artykułów naukowych i popularyzatorskich o historii Górnego Śląska w XIX
 i XX w. W jego trakcie naukowiec zaprezentuje swoje ustalenia dotyczące działalności niemieckiej paramilitarnej grupy bojowej Sonderformation Ebbinghaus, działającej na Górnym Śląsku w pierwszych dniach września 1939 r.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wstecz