76 lat temu wybuchło powstanie warszawskie

W październiku 1944 roku do Stalagu 344 Lamsdorf przywieziono ok. 6 tys. powstańców warszawskich. Byli wśród nich zarówno oficerowie, jak i podoficerowie oraz szeregowi, mężczyźni, ale i kobiety oraz dzieci – najmłodsi obrońcy stolicy. Dla większości z nich pobyt w Lamsdorf był przejściowy, wkrótce zostali wywiezieni do obozów w głąb Niemiec.

Dzisiaj, w 76 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, w sposób szczególny otaczamy ich pamięcią. Przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf zapalamy, jak co roku, znicze i składamy kwiaty. O tragicznych doświadczeniach tej grupy jeńców wojennych przypominają także wydane przez Muzeum publikacje naukowe. Są to wśród nich m.in.: książka Piotra Stanka Przystanek Lamsdorf. Powstańcy warszawscy w obozie jenieckim 344 Lamsdorf (2015), zbiór relacji i wspomnień Nazajutrz. Powstańcy warszawscy w obozach jenieckich – wybór dokonany przez P. Stanka i Agnieszkę Dzierżanowską (2013), oraz opracowanie Małgorzaty Klasickiej Kobiety – powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej (1944–-1945).

Po powstańcach warszawskich, którzy trafili do Stalagu 344 Lamsdorf, pozostały nieliczne materialne ślady: zdjęcia, dokumenty osobiste, przedmioty wykonane w niewoli. Prezentujemy je w zakładce Nasze Skarby. Już teraz przeczytać można tam o powstańczym lampionie: http://www.cmjw.pl/zbiory/nasze-skarby/powstanczy-lampion,10.html. Wkrótce opublikowany zostanie kolejny tekst poświęcony fotografiom najmłodszych uczestników powstania a zarazem jeńców Lamsdorf. Zachęcamy do śledzenia naszej strony!

wstecz