30 lipca w Łambinowicach odbyło się Święto Pamięci - uroczystość towarzysząca XVIII Międzynarodowemu Obozowi Młodzieżowemu

Święto Pamięci to najbardziej uroczyste wydarzenie Międzynarodowego Obozu Młodzieżowego w Łambinowicach, podczas którego młodzież z Niemiec, Polski i Ukrainy spotyka się w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach, by wykonując prace porządkowe na cmentarzach wojennych, chronić pamięć o ofiarach obozów, które tu przed laty istniały.

Tegoroczną uroczystość uświetnili swą obecnością: Michael Hörtner, Przewodniczący Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi Nadrenii-Palatynatu (organizator ze strony niemieckiej), Peter Eck, Konsul Niemiec w Opolu, Józef Sebesta, Marszałek Województwa Opolskiego, Marek Mazurkiewicz, przedstawiciel Wojewody Opolskiego, Ryszarda Wilczyńskiego, Halina Bilik, Opolski Kurator Oświaty (główny organizator ze strony polskiej) oraz Tomasz Karpiński, Wójt Gminy Łambinowice. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, które jest instytucja wspierającą projekt, reprezentowały Dyrektor Violetta Rezler-Wasielewska i Anna Wickiewicz, p.o. Kierownika Działu Oświatowo-Wystawienniczego. W okolicznościowych wystąpieniach przedstawicieli organizatorów i władz, wygłoszonych przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych została przypomniana idea, która zawarta jest w haśle, towarzyszącym przedsięwzięciu już od 18 lat - "Uczyć się z przeszłości dla przyszłości". Przedstawiciele polskiej, niemieckiej i ukraińskiej młodzieży wyrazili swój protest przeciwko uprzedzeniom, rasizmowi i ksenofobii, zapewniając jednocześnie o posiadaniu świadomości ich tragicznych konsekwencji i potrzebie przeciwdziałania im. Dla uczczenia pamięci ofiar obozów uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i zapalili znicze na Cmentarzu Jeńców Radzieckich oraz Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach.

Święto Pamięci zakończyło spotkanie i poczęstunek w Zespole Szkół w Łambinowicach.

wstecz