104. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w województwie opolskim, podobnie jak w całym kraju, odbyły się uroczystości. Wzięliśmy w nich udział.

W Opolu obchody zainaugurował wojewoda Sławomir Kłosowski. Tradycyjne spotkanie z mieszkańcami Opola przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, poprzedziła o 10:30 msza św. w katedrze. W uroczystości nasze Muzeum reprezentowała dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektor.

Jak co roku, 11 listopada, Stary Cmentarz Jeniecki, który kryje prochy ok. siedmiu tys. żołnierzy państw ententy, odwiedził w południe konsul honorowy Serbii, Ranko Tomović. Towarzyszyła mu dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Muzeum. Oboje uczcili pamięć jeńców z I wojny światowej przed Pomnikiem Jeńców Serbskich z 1917 r.

Wydarzenia nawiązujące do Narodowego Święta Niepodległości, w które Muzeum było zaangażowane, odbywały się także dzień wcześniej, 10 listopada. Doktor Anna Wickiewicz (Dział Edukacji i Wystaw) przeprowadziła zajęcia pt. „Mały Polak. Wielki patriota” w Szkole Podstawowej nr 1 w Niemodlinie. Muzeum i Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach odwiedzili natomiast uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu – w ramach niepodległościowego rajdu rowerowego oraz dzieci z Publicznego Przedszkola w Łambinowicach, które o godz. 11.11 odśpiewały hymn państwowy – ich wykonanie Mazurka Dąbrowskiego można usłyszeć na naszym Facebooku.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami obchodzili dzisiejsze święto!

 

Mężczyżni w...
Pomnik na Starym...
Młodzież zwiedza...
Kilkadziesiąt...
Kartka z...
wstecz