1 września w Miejscu Pamięci w Łambinowicach

1 września o godzinie 10.00 przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach odbędzie się uroczystość upamiętniająca 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej, której organizatorami są nasze Muzeum oraz Urząd Gminy w Łambinowicach. Przy honorowej asyście wojska, zebrani uczą pamięć wszystkich ofiar II wojny światowej.

Po uroczystości, o godz. 11.00 w siedzibie Muzeum w Łambinowicach dr Piotr Stanek w wystąpieniu pt. 15 miesięcy z życia jeńca. Dziennik Stefana Skowrońskiego, przedstawi interesującą pamiątkę przekazaną ostatnio do naszych zbiorów. Następnie odbędzie się prezentacja najnowszego wydawnictwa Muzeum pt. Za drutami oflagów. Jeniec wojenny 613 X A.  Jego autorka, prof. dr hab. Anna Matuchniak-Krasuska opowie o kulisach powstawania tej publikacji, będącej przewodnikiem po rodzinnych archiwach, i zarazem udzieli wskazówek dotyczących gromadzenia i opracowywania dokumentów rodzinnych.

Podczas obchodów, zarówno w części oficjalnej, jak w trakcie spotkań w Muzeum, mówić będziemy szczególnie o żołnierzach Wojska Polskiego – uczestnikach kampanii polskiej 1939 r., którzy byli pierwszą grupą jeniecką skierowaną do Lamsdorf w latach II wojny światowej. Pierwszy jeniec trafił do obozu przejściowego w Lamsdorf – utworzonego jeszcze w sierpniu 1939 r. –  już 3 września. Dwa dni później przybył transport prawie 1 tys. osób, w tym: 18 oficerów, 940 podoficerów i szeregowców, 7 osób cywilnych. Łącznie przez ponad miesiąc funkcjonowania obozu przejściowego przeszło przez niego ok. 43 tys. jeńców polskich. Pobyt w tym miejscu dla większości z nich był tylko epizodem w jenieckiej tułaczce, gdyż po krótkim czasie odesłano ich do oflagów i stalagów w głębi Rzeszy. Podobnie stało się w przypadku internowanych cywilów, wśród których znalazła się m.in. grupa zakonników franciszkańskich z Niepokalanowa wraz z o. Maksymilianem Marią Kolbem. Ten pierwszy okres funkcjonowania obozu zakończył się 4 października 1939 r., gdy niemieckie władze wojskowe podjęły decyzje o przekształceniu Dulagu VIII B Lamsdorf w obóz stały dla żołnierzy szeregowych i podoficerów, tj. w Stalag VIII B Lamsdorf.

Uwaga!

Zapewniamy transport z Opola do Łambinowic i z powrotem. Wyjazd z parkingu przed „Toropolem” przy ul. Barlickiego w Opolu, godz. 8.45. Zainteresowanych skorzystaniem z autokaru prosimy o potwierdzenie do 29 sierpnia, tel. 774537872,

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w uroczystości.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Opolskiego.

Pliki do pobrania

wstecz