Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Żołnierze i młodzież pracują w Łambinowicach

Zgodnie z naszą wcześniejszą zapowiedzą od poniedziałku, 15 lipca br., trwają intensywne prace nad oczyszczaniem z samosiewów pozostałości ośmiu baraków Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf. Usuwaniem roślinności, która niszczy zachowane fragmenty murów, zajmują się żołnierze Wojska Polskiego (10. Opolskiej Brygady Logistycznej w Opolu) oraz Bundeswehry (26. Pułku Spadochronowego w Zweibrücken), razem 20 osób. Przez dwa dni, 16-17 lipca br., z dużym zaangażowaniem żołnierzom pomagało dodatkowo pięciu podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Nysie wraz z opiekunem (więcej na ten temat na Facebooku Muzeum).

Przed nami kontynuacja prac. Po zakończeniu usuwania roślin z pozostałości poobozowych żołnierze zajmą się naprawą tzw. Drogi Pamięci, która łączy wszystkie obiekty poobozowe i cmentarze wojenne. Planowane jest także wzmocnienie wieży wartowniczej na terenie Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf. Jeśli plan robót się powiedzie, co w dużej mierze zależy to od pogody, stan zachowania Miejsca Pamięci Narodowej znacznie się poprawi.

Przypominamy, że prace są prowadzone już po raz trzeci. Organizuje je z ramienia Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami Wojennymi, Fundacja „Pamięć”. Podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Nysie towarzyszyli żołnierzom natomiast pierwszy raz. Współpraca Muzeum z tą instytucją trwa jednak od ubiegłego roku i z pewnością będzie kontynuowana. Mamy nadzieję, że także na pomoc żołnierzy w dalszym ciągu będziemy mogli liczyć.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego