Zmarła Barbara Lewandowska

Na zawsze odeszła osoba niezwykła, otwarta, życzliwa i serdeczna, powstaniec warszawski, jeniec wojenny, redaktor czasopisma młodzieżowego „Świerszczyk” i redaktor naczelna „Misia”, poetka (nekrologi.wyborcza.pl/0,11,,458993,Barbara-Wiktoria-Lewandowska-nekrolog.html?fbclid=IwAR0iDfIBJZptWBoMT178jO9gl_CX1BI3r1yqTnmQjBUVc0pRfWGikdS_vIo).

Barbara Wiktoria Lewandowska, ps. Wirta. Urodziła się 16 kwietnia 1929 r. w Warszawie i z tym miastem była związana przez całe życie. Uczestniczyła w walkach powstańczych, jako sanitariuszka, na Starym Mieście i Śródmieściu Północ. Po powstaniu trafiła do niewoli. Przetrzymywano ją w Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice), a następnie w Stalagu IV-B/H Zeithain. Po wojnie ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim. W życiu zawodowym była uznanym pedagogiem, bibliotekarzem oraz autorką książek dla dzieci. Jej zasługi doceniono, przyznając Jej liczne odznaczenia, m.in.: Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej i Złoty Krzyż Zasługi. Dwa warszawskie przedszkola przyjęły Jej imię.

Z naszym Muzeum Barbarę Lewandowską łączyła misja upowszechniania wiedzy o okrucieństwach II wojny światowej, powstaniu i niewoli – idea przeciwdziałania przemocy. Zapewne dlatego Pani Basia chętnie – o ile tylko mogła – brała udział w uroczystościach rocznicowych w Łambinowicach, a przede wszystkim w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, które później i Ona, i oni, długo przechowywali w pamięci.

My, Pani Basiu, będziemy je pamiętać już zawsze.

Pliki do pobrania

wstecz