Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Zbiory Muzeum powiększają się

Cieszymy się, że możemy Państwa poinformować, iż nasz zespół wywiązuje się z jednego z podstawowych obowiązków statutowych Muzeum, którym jest gromadzenie artefaktów związanych z jeńcami z lat II wojny światowej. Miniony rok 2019 r. to czas wielu starań w tym względzie. Zbiory CMJW znów się powiększyły.

Najwięcej, bo aż 1628 obiektów (dokumenty polskich jeńców wojennych z lat 1939–1945), zostało zakupionych. Było to możliwe, ponieważ Muzeum zdobyło pieniądze w Programach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (wkład własny zapewnił samorząd województwa opolskiego). Imponująca jest również liczba przedmiotów kupionych dzięki datkom zwiedzających, pozostawionym w skarbonach. To 244 nabytki.

Bardzo cenną grupą nabytków w 2019 r. są dary. Dzięki bezinteresownym gestom, CMJW wzbogaciło się o 578 zabytków. Znaczna część z nich jest związana z reakcją czytelników ogólnopolskich czasopism, w których co pewien czas, ukazują się ogłoszenia o naszej inicjatywie Ocalone pamiątki, zachowana pamięć, prowadzonej od 2016 r. W ramach podziękowania darczyńcy otrzymują albumy zawierające zdjęcia zabytków wraz z informacjami o ich numerach inwentarzowych.

Poza tym, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał na własność Muzeum 80 przedmiotów o wartości muzealnej, odnalezionych podczas prac archeologicznych w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

Wszystkim, którzy przyczynili się do powiększenia zbiorów Muzeum, serdecznie dziękujemy!

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego