Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Zaproszenie na warsztaty dla młodzieży

Pierwsze dni stycznia są okazją, by zaproponować, właśnie teraz, warsztaty edukacyjne pt. Tylko w marzeniach człowiek jest naprawdę wolny. Zajęcia te, inspirowane konkretnymi historiami jeńców, pozwolą na empatyczne wejście w kontekst sytuacyjny i emocjonalny żołnierza przebywającego przez długie lata w obozie jenieckim, tj. osoby, której wolność fizyczna została drastycznie ograniczona.

W trakcie zajęć (w dwóch wersjach: 45- lub 90-minutowej) prowadzący zajęcia postarają się także pokazać podobieństwa i różnice między marzeniami współczesnych a marzeniami jeńców, w tym również nastolatków. Materiały, z którymi młodzież będzie pracować, mają szczególną wartość – to zachowane w archiwach notatki, dzienniki i listy pisane przez jeńców podczas II wojny światowej.  Warsztaty są organizowane w połączeniu ze zwiedzaniem wystaw stałych w Łambinowicach bądź wystawy czasowej w Opolu, gdzie do 17 stycznia prezentowana będzie ekspozycja pt. 600.000 volte NO – GliIMI italiani in Polonia / 600.000 razy Nie – historia internowanych żołnierzy włoskich w Polsce.

Nasza oferta jest adresowana do uczniów szkoły podstawowej (starsze klasy) oraz szkół ponadpodstawowych. Zapraszamy do zgłaszania grup – w Łambinowicach: tel. 77 434 34 75, e-mail ; w Opolu: tel. 77 453 78 72, e-mail ).

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego