Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

„Z miłości do ludzi”. Noc Muzeów w Opolu

Po trzech latach przerwy, spowodowanej remontem naszej opolskiej siedziby, Muzeum  dołącza do grona instytucji, uczestniczących w popularnym w mieście wydarzeniu – Noc Muzeów w Opolu. Jest ono zaplanowane na 18 maja. Tegoroczna Noc odbywa się pod hasłem, którego zasadnicza część: „Z miłości do…” jest wspólna dla wszystkich muzeów, ale zakończenie należy już do każdej instytucji z osobna. My nasze propozycje skupiliśmy na haśle: „Z miłości do ludzi”.

Z uwagi na fakt, że podczas tego wydarzenia najliczniej odwiedzają nas najmłodsi, to właśnie dla nich przygotowaliśmy warsztaty pt. „Dzieci mają głos”. Zapraszamy na nie przede wszystkim najstarsze przedszkolaki i młodszych uczniów szkół podstawowych. Wstęp jest bezpłatny, a pierwsze zajęcia zaczynamy już o godz. 18.00. Następne są zaplanowane o 19.00 i 20.00. Młodzież i dorosłych z kolei zapraszamy na wykład pt. „Prawa dziecka – czyj to problem?”. Wygłosi go o godz. 19.30 i 21.00 Zenon Kołodziej, od wielu lat zajmujący się prawami człowieka.

Ponadto od godz. 21.00 na dziedzińcu Muzeum proponujemy emisję kilku odcinków wyjątkowego i docenianego nagrodami różnych gremiów, także dzieci, serialu „Wojna i ja” (m.in. nagroda dla najlepszego dziecięcego programu dokumentalnego na Niemieckim Festiwalu Mediów dla Dzieci Goldener Spatz). Produkcja została zrealizowana przy znaczącym udziale polskich artystów. Jest podziwiana za filozofię i technikę realizacji. Jednym z największych jej walorów jest jednak fakt, że film pomaga w zrozumieniu złożonych realiów wojny, jednocześnie nie naruszając poczucia bezpieczeństwa widzów, co dodatkowo skłania do cennych refleksji.

Noc Muzeów bez wystaw i popularnej akcji „Szukaj intruza” z nagrodami, którą przed kilku laty zainicjowaliśmy i teraz również realizujemy, nie mogłaby się odbyć. Przez cały czas trwania wydarzenia, tj. od 18.00 do 23.59, będzie można zwiedzać w nowo wyremontowanych wnętrzach Muzeum dwie wystawy i jednocześnie szukać eksponatu-intruza. O pierwszej pt. „Nie ma dzieci, są ludzie. Prawa dziecka to prawa człowieka” pisaliśmy tutaj http://www.cmjw.pl/aktualnosci/nie-ma-dzieci-sa-ludzie-zaproszenie-na-wernisaz,1014.html, zapraszając na jej wernisaż. Drugą jest wystawa stała pt. „Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie”, która z powodu remontu przed kilkoma dniami powróciła do Opola po długiej nieobecności. Przechodząc między ekspozycjami, także już z dziedzińca Muzeum, nasi goście będą mogli ocenić efekty inwestycji, która mocno zmieniła naszą siedzibę przy ul. Minorytów 3 w Opolu.

Pełna oferta propozycji opolskich instytucji kultury w tym szczególnym dniu, uwaga: Międzynarodowym Dniu Muzeów, nazywanym też Dniem Muzealnika, znajduje się na modernizowanej stronie: www.nocmuzeow.opole.pl

Serdecznie zapraszamy!


Pliki do pobrania

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego