Wystawa o PCK

Przed budynkiem Muzeum w Opolu prezentujemy obecnie interesującą wystawę Polski Czerwony Krzyż. 100 lat w służbie Ojczyźnie i ludziom. Składa się na nią 9 plansz obrazujących długą i bogatą historię zasłużonej organizacji niosącej potrzebującym pomoc humanitarną i medyczną – nie tylko w Polsce.

Autorzy ekspozycji zwracają uwagę na fakty mało znane: początki organizacji – sięgające momentu odzyskania niepodległości, i jej protoplastę – jakim była formacja pod nazwą Polski Biały Krzyż, utworzona dzięki staraniom Ignacego Paderewskiego i jego żony, w celu wspierania ofiar I wojny światowej. Należne miejsce poświęcają też aktywności PCK w czasie okupacji niemieckiej, oraz – wyjątkowej na skalę europejską – działalności pomocowej okazanej Węgrom podczas powstania w tym kraju w roku 1956.

Historię Polskiego Czerwonego Krzyża tworzą ludzie, których wystawa przypomina. Są wśród nich książę Paweł Jan Sapieha – inicjator pierwszych struktur powstających w 1913 r. w Galicji, doktor Józef Bellert – organizator szpitala dla ocalałych więźniów KL Auschwitz i wielu innych. Bogato ilustrowaną prezentację można oglądać do 4 września. Polecamy!

wstecz