Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Wizyta piosenkarki Katy Carr w Muzeum

Od 23 do 25 marca gościła w naszym Muzeum Katy Carr, brytyjska piosenkarka o polskich korzeniach. Wizyta miała na celu poznanie działalności placówki i historii Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach, a także przygotowanie programów koncertów tej wokalistki, które chcemy zorganizować 7 maja w Opolu i 8 maja w Łambinowicach. Uświetnią one obchody 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej w naszym regionie.

Katy Carr to brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia, muzyk, liderka zespołu „Katy Carr and the Aviators”. Urodziła się w Nottingham ze związku Polki i Brytyjczyka szkockiego pochodzenia. Początkowo dzieciństwo spędzała we Włocławku. Śpiewała już w szkole podstawowej.  Fascynowało ją również wówczas lotnictwo. Zaangażowała się w szkolącej kadetów lotnictwa w Anglii organizacji Air Training Corps i już jako nastolatka uzyskała licencję „warrant officer”. Wkrótce uzyskała licencję pilota w RAF-ie, a później także licencję prywatnego pilota (PPL). Z upływem czasu Katy ulegała coraz silniejszej fascynacji muzyką, w końcu postanowiła więc zająć się nią zawodowo.

Artystka nagrała cztery albumy - Screwing Lies (2001), Passion Play (2003), Coquette (2009) oraz Paszport (17.09.2012). Jej singiel Kommander's Car z płyty Coquette (2009) to efekt inspiracji artystki ostatnimi 80 metrami brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau dokonanej przez Kazimierza Piechowskiego i jego kolegów, którzy w czerwcu 1942 r., przebrani w mundury SS, wyjechali z obozu w ukradzionym samochodzie komendanta Rudolpha Hössa. Jej czwarty album Paszport, został nagrany w 2012 w 70. rocznicę ucieczki K. Piechowskiego z Auschwitz. Album został wydany w Polsce 17 września 2012 przez wydawnictwo MJM Music. W listopadzie 2011 roku nominowano Katy Carr do nagrody London Music Award 2012.

Podczas swojej wizyty artystka miała okazję zwiedzić muzeum w Opolu i Łambinowicach oraz zaznajomić się z historią oraz współczesnym stanem Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Poznała losy wielu Polaków i Brytyjczyków, którzy w czasie II wojny światowej przeszli przez stalagi Lamsdorf. Jej obecność uświetniła zebranie naszego Stowarzyszenia. W rozmowach Katy Carr wielokrotnie przywoływała potrzebę popularyzowania w Wielkiej Brytanii i całej Europie świecie historii Polski oraz Polaków w latach II wojny światowej. Mamy nadzieję, że jej pobyt u nas teraz i w maju przyczyni się także do upowszechnienia złożonej historii Lamsdorf/Łambinowic.

Serdecznie dziękujemy artystce za poświęcony nam czas!

Już teraz zapraszamy na koncerty Katy Carr 7 maja do Filharmonii Opolskiej, a 8 maja do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Łambinowicach.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego