Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Twarze Opola na fotografiach Marka Maruszaka. Relacja

Tradycyjnie w ostatni czwartek miesiąca, 29 listopada br., ale wyjątkowo w budynku Artpunktu Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu (z powodu remontu naszej opolskiej siedziby), zorganizowaliśmy spotkanie pt. Opolscy twórcy w obiektywie Marka Maruszaka. Była to kolejna, ostatnia już w roku 2018, odsłona popularnego cyklu Twarze Opola.

Gości wspólnie powitały dyrektor GSW Anna Potocka oraz dyrektor CMJW Violetta Rezler-Wasielewska. Dyrektor Muzeum przypomniała, że cykl Twarze Opola poświęcony jest osobom ważnym dla miasta i naszej instytucji, przytaczając zarazem osiągnięcia i sukcesy zawodowe Marka Maruszaka.

Rozmowę o prezentowanych przez M. Maruszaka zdjęciach, prowadziła A. Potocka. Niemal każda z fotografii przedstawiała postać, która prawie natychmiast była rozpoznawana przez zebranych. No bo mało kto nie słyszał o architekcie Antonim Domiczu, malarzu i grafiku Bolesławie Polnarze, aktorce Zofii Bielewicz czy historyku i wieloletnim rektorze Uniwersytetu Opolskiego Stanisławie Niciei.

Przegląd fotografii z XX w. (najmłodsze z lat 80-tych i 90-tych), był okazją nie tylko do wspomnień o wybitnych opolskich twórcach, ale także kultowych już miejscach w Opolu. Do takich m.in. na pewno należał Klub Związków Twórczych przy rynku, siedziba ówczesnej bohemy Opola.

Szczególnie ważnymi, z perspektywy Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, postaciami, które pojawiły się tego wieczoru na archiwalnych fotografiach Marka Maruszaka byli: Jan Borowczak, Jerzy Beski, Marian Nowak i Florian Jesionowski. To ten zespół zaprojektował Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych. Wśród sfotografowanych przez bohatera spotkania osób znalazł się również Władysław Początek, autor sgraffito w sali wystawy stałej w Łambinowicach Obozy jenieckie w Lamsdorf/Łambinowicach 1870–1945, i też bohater jednego ze spotkań naszego cyklu.

Zebrani zostali zaproszeni przez dyrektor A. Potocką na wystawę prac M. Maruszaka, które od 11 stycznia 2019 r. będą prezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej i mają powiedzieć więcej o samym artyście.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego