Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Spotkanie z prof. dr hab. Wojciechem Chlebdą pt. Mój brat Jacek…

Przed nami kolejne wydarzenie z cyklu „Łambinowickie Spotkania Muzealne”. Tym razem gościć będziemy prof. dr. hab. Wojciecha Chlebdę, który przedstawi sylwetkę i działalność swojego brata, zmarłego niedawno harcmistrza, Stanisława Jacka Chlebdy – przyjaciela naszego Muzeum. Bohater spotkania, założyciel 107 Drużyny Harcerskiej „Powsinogi” był człowiekiem, który w swojej pracy oświatowo-wychowawczej wcielał w życie szczególny model patriotyzmu dalekiego od deklaratywności, a opartego na osobistym poznawaniu ojczystego kraju, odkrywaniu jego dziejów oraz bezpośrednich spotkaniach z ludźmi.

Istotne jest też to, że ojcem Jacka i Wojciecha był Stanisław Chlebda (ur. 1909 r.), pionier szkolnictwa polskiego na Śląsku Opolskim (m.in. kierował szkołami w Jarnołtówku i Głuchołazach), społecznik oraz poseł na sejm PRL, który wziął udział w kampanii polskiej 1939 r. i pod Tomaszowem Lubelskim dostał się do niewoli niemieckiej. Jako porucznik Wojska Polskiego był przetrzymywany w oflagu XI B Braunschweig i II C Woldenberg. Zapewne tu tkwi źródło żywych kontaktów, jakie jego syn, hm. Jacek Chlebda utrzymywał z  naszym, jenieckim Muzeum. To także zainspirowało Jacka Chlebdę – autora ok. 60 piosenek do dziś obecnych w harcerskim  repertuarze – do napisania w 1978 r. „Ballady o Łambinowicach”. Była ona wielokrotnie wykonywana w Łambinowicach. Jej popularyzacji podjęła się przed laty Łucja Tychota, dziś emerytowana nauczycielka z Łambinowic, która przetransponowała utwór w taki sposób, aby łatwiej było go grać na gitarze.

W rozmowie z prof. Wojciechem Chlebdą, którą poprowadzi Krystyna Duda, pracownik naszego Muzeum, poznamy jego brata jako nauczyciela, społecznika i człowieka. Przypomnimy Jacka Chlebdę jako uczestnika uroczystości rocznicowych w Łambinowicach, propagatora tematyki muzealnej wśród harcerzy czy też osoby zwyczajnie życzliwej, która przynosiła co roku do Muzeum betlejemskie światełko pokoju. Dowiemy się też, jak w jego rodzinie pielęgnowano pamięć o przeszłości. Usłyszymy wreszcie wykonaną przez harcerzy „Balladę o Łambinowicach”.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu Województwa Opolskiego oraz Gminy Łambinowice

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego