Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Spotkanie z prof. dr. hab. Wojciechem Chlebdą Mój brat Jacek…

Zapraszamy na przedwakacyjne spotkanie w ramach cyklu „Twarze Opola” 29 czerwca o godz. 17.00, do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, przy ul. Minorytów 4. Poświęcone będzie wyjątkowej, a jednocześnie bardzo popularnej – szczególnie w środowisku młodzieży – postaci harcmistrza, Stanisława Jacka Chlebdy. O swoim bracie – w rozmowie z pracownikiem Muzeum – opowie prof. Wojciech Chlebda, wybitny naukowiec i nauczyciel akademicki, filolog, specjalizujący się w językoznawstwie polskim i wschodniosłowiańskim, dyrektor Instytutu Slawistyki Uniwersytetu Opolskiego, członek komitetów i komisji PAN, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego oraz Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Przedstawienie Jacka Chlebdy tylko jako harcerza przemierzającego z drużyną kraj wzdłuż i wszerz, organizującego obozy harcerskie w Algierii, we Włoszech i goszczącego skautów z Japonii, to ukazanie jednej z dziedzin jego przebogatej działalności. Zmarły w tym roku harcmistrz, to przede wszystkim społecznik, nauczyciel i wychowawca, przewodnik PTTK, inicjator współpracy z Towarzystwem Kultury Polskiej we Lwowie i z członkami Związku Polaków w Niemczech. Autor słów i muzyki do kilkudziesięciu piosenek obecnych wciąż w harcerskim repertuarze, m.in. „Ballady o Łambinowicach”. Jacek Chlebda to wreszcie przyjaciel naszego Muzeum, wiernie uczestniczący wraz z harcerzami w uroczystościach rocznicowych w Łambinowicach. Wcześniej tę rolę wypełniał jego ojciec Stanisław Chlebda, pionier polskiego szkolnictwa na Śląsku Opolskim, społecznik i poseł na sejm PRL, a wcześniej porucznik Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej i jeniec oflagów: XI B Braunschweig oraz II C Woldenberg. To zapewne jego doświadczenie pobytu w niewoli leży u źródeł związków Jacka Chlebdy z naszym Muzeum.

W spotkaniu wezmą udział harcerze ze 107 DH „Powsinogi” założonej przez druha Jacka w 1970 r., zarówno ci, którzy teraz pełnią swoją służbę, jak i przedstawiciele, liczonej w tysiącach, rzeszy jego wychowanków.

Warto wspomnieć, że 7 czerwca postać hm. Jacka Chlebdy mogli poznać uczestnicy „Łambinowickich Spotkań Muzealnych”. Tamto wydarzenie zakończył piękny gest prof. W. Chlebdy, który przekazał nam dar w postaci przybornika do golenia, używanego przez ojca w Oflagu II C Woldenberg. Z dołączonej notatki wynika, że darczyńcą jest Jacek Chlebda, który jak widać nosił się z zamiarem ofiarowania tego Muzeum. Przekazanie tej pamiątki wspaniale wpisuje się w prowadzoną przez Muzeum wielką akcję zbiórki pamiątek.

Zapewniamy też – najbliższe „Twarze Opola” pomimo, że łączy je postać bohatera nie są powtórzeniem poprzedniego spotkania. Zapraszamy!

Projekt został dofinansowany ze środków miasta Opola

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego