Spotkanie pt. Zbrodnia katyńska w mojej twórczości

25 kwietnia (czwartek), o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie odbywające się w ramach cyklu kulturalnego "Twarze Opola". Gościem Muzeum i Stowarzyszenia, które przy nim działa, będzie Harry Duda, poeta, publicysta, wydawca, nauczyciel i społecznik, a także znawca tematyki katyńskiej. Spotkanie poprowadzi Janusz Wójcik, poeta i animator kultury.

Harry Duda urodził się w 1944 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i Podyplomowego Studium Ochrony Przyrody w Akademii Rolniczej w Krakowie. Przez lata redagował i współredagował czasopisma oświatowe: "Kwartalnik Nauczyciela Opolskiego" i "Nowy Biuletyn Szkolny" (jako red. naczelny). Współpracował także z innymi regionalnymi czasopismami, z Radiem Opole oraz wieloma organizacjami i stowarzyszeniami, w tym m. in. ze Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska w Opolu. Wniósł swój wkład w powstanie polskich cmentarzy wojennych w Katyniu i Miednoje (teksty aktów erekcyjnych i inskrypcji epitafijnych), opublikował trzy książki poświęcone zbrodni katyńskiej. Członek Związku Literatów Polskich. Jest autorem 39 pozycji zwartych, w tym kilkunastu zbiorów poezji własnej, dwóch wyborów wierszy cudzych i jednej antologii poetyckiej. Za swoją działalność artystyczną i pasję społecznikowską otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", Odznakę "Za Zasługi dla Województwa Opolskiego", tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Opola, dwukrotnie literackie Nagrody Wojewody Opolskiego oraz Marszałka Województwa Opolskiego, Honorową Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Opola, Nagrodę im. Karola Miarki. Z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu wiąże go współdziałanie na rzecz upowszechnienia wiedzy o losach ofiar systemów totalitarnych, w tym jeńców obozów Wehrmachtu i NKWD oraz propagowanie wartości pokoju. Znalazło to wyraz przede wszystkim w dokonanym przez niego wyborze (antologii) wierszy "Przeciwko przemocy"(2001 r.)., który ukazał się pod jego redakcją nakładem Muzeum. Przejawiało się także w organizacji plenerów poetyckich w Łambinowicach czy też udziale w pracach Jury Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej "Nie traćmy pamięci".

Spotkanie odbywa się w ramach naszego cyklu kulturalnego pt. "Twarze Opola". Jego ideą jest prezentacja sylwetek wybitnych Opolan, ludzi kultury, sztuki i nauki, którzy poprzez swoją działalność związani byli lub są z miastem i Muzeum. Następne spotkanie już 24 maja.

Projekt został dofinansowany z budżetu województwa opolskiego.

wstecz