Rusza Opolskie Centrum Edukacyjne IPN, „Przystanek Historia”

Od czerwca br. sieć centrów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej "Przystanek Historia" obejmie także Opole. Zaplanowane w jego ramach spotkania z ludźmi nauki i dyskusje będą odbywać w naszym Muzeum w  Opolu. Na pierwsze przedsięwzięcie zapraszamy już 19 czerwca o godz. 17.00. Jego bohaterem będzie prof. dr hab. Antoni Dudek, autor wielu publikacji naukowych m.in. z zakresu historii Polski po 1945 r., wykładowca akademicki i przewodniczący Rady IPN.

Przy zalewie informacji na temat budzących powszechne zainteresowanie wydarzeń z niedawnej przeszłości osoby zainteresowane historią mają wciąż kłopoty z dotarciem do rzetelnych, zasługujących na zaufanie źródeł wiedzy. Nie zawsze też możliwa jest dyskusja na tematy rzeczywiście drażliwe I trudne.

Ambicją Centrum Edukacyjnego IPN, „Przystanek Historia” jest wypełnienie istniejącej luki. Chcemy docierać do wszystkich zainteresowanych i mówić o sprawach dla nich ważnych. Chcemy edukować I dyskutować. Uważany, że totalitaryzm – ta najbardziej niebezpieczna część dziedzictwa XX stulecia – nie zostanie przezwyciężony, jeśli nie będzie się go dobrze znać I dobrze rozumieć. W tym względzie misja społeczna IPN nie ogranicza się jedynie do sfery naukowej oraz edukacyjnej, ale także polega na wspieraniu swobodnej wymiany myśli, bez której rozwój pluralistycznych, demokratycznych struktur, jest o wiele trudniejszy.

Chcemy mówić o dyktaturach, zbrodniach, trudnych wyborach, ludzkich dramatach, ale także o postaciach o wyjątkowych walorach I zasługach. Historią jest nauką szczególną. Jej funkcje poznawcze oraz społeczne rozciągają się daleko poza obszar obejmowany badaniami. Uczy rozumieć nie tylko zamknięta już przeszłość, ale także ten świat, który nas dzisiaj otacza. Pamiętając o tym, chcemy być aktywnym uczestnikiem wszystkich ważnych dyskusji o wydarzeniach oraz procesach istotnych z dzisiejszej perspektywy.

(prof. dr hab. Krzysztof Kawalec)

Bohaterem pierwszego spotkania będzie prof. dr hab. Antoni Dudek, od 2015 r. przewodniczący Rady IPN, ponadto profesor zwyczajny w Instytucie Politologii UKSW w Warszawie oraz autor takich publikacji jak: Państwo i Kościół w Polsce 1945–1970 (Kraków 1995), PRL bez makijażu (Kraków 2008), Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988–1990 (Kraków 2004, II wyd. 2014), Historia polityczna Polski 1989–2012 (Kraków 2013) oraz Instytut. Osobista historia IPN (Warszawa 2011). Spotkanie pt. Spuścizna „Solidarności” poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Kawalec, naczelnik opolskiej delegatury IPN.

Plan spotkań na 2015 rok

wstecz