Rocznicowy wernisaż

Das Reichsparteitagsgelände im Krieg – Gefangenschaft, Massenmord und Zwangsarbeit / Nie tylko proces...Norymberga i jeńcy wojenni (1939–1945) to wystawa czasowa, mobilna, której uroczyste otwarcie odbyło się wczoraj, 2 września br., w opolskiej siedzibie Muzeum. Zebranych gości powitała dyrektor dr Violetta Rezler-Wasielewska, która m.in. podkreśliła fakt, że ekspozycja została zorganizowana w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Prezentacji wystawy i zagadnienia, którego ona dotyczy, dokonała dr Hanne Lessau z Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów NSDAP w Norymberdze. Stwierdziła, że wystawa jest efektem pracy siedmiorga historyków, którzy spenetrowali archiwa, biblioteki, stowarzyszenia ofiar i muzea w Niemczech i poza ich granicami. Wykorzystane materiały pochodzą z ponad osiemdziesięciu instytucji oraz od osób prywatnych z piętnastu krajów. Wszystko to było możliwe m.in. dzięki współpracy pomiędzy Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów NSDAP a Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych oraz wsparciu finansowym Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość z Berlina.

Wśród gości byli przedstawiciele rodzin jeńców wojennych, którzy przeszli przez Stalag XIII D Nürnberg/Langwasser. W ich imieniu zabrał głos wnuk ppor. Zdzisława Jaeschkego, autora akwareli, która stała się motywem graficznych na zaproszeniach i plakatach informujących o wystawie. Paweł Jeaschke, wyraźnie wzruszony, podziękował za pamięć o dziadku, znanym opolskim społeczniku i artyście.

Wystawa wzbudziła znaczne zainteresowanie i została dobrze przyjęta przez gości uroczystości. Wszyscy, którzy nie mogli jej obejrzeć, będą mieli na to czas do 15 października br. Serdecznie zapraszamy!

wstecz