Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Relacja ze Skierniewic

W miniony czwartek, 7 marca dyrektor Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska,  reprezentowała naszą instytucję i jednocześnie wydawnictwo na spotkaniu w Muzeum Historycznym Skierniewic. Wydarzenie było poświęcone prezentacji publikacji CMJW pt. Niewola i nadzieja. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich, wydanej w końcu ubiegłego roku.

Miejsce spotkania, tj. Muzeum Historyczne Skierniewic, było nieprzypadkowe. Autorka dużej części korespondencji zamieszczonej w książce, Krystyna Mystkowska, była w latach II wojny światowej mieszkanką Skierniewic. To stamtąd wysyłała kartki, listy i paczki do swojego męża, por. Andrzeja Mystkowskiego internowanego w niemieckich obozach jenieckich – oflagach II B Arnswalde i II D Gross Born. Tam troszczyła się o małego synka, pomagała ojcu w prowadzeniu tartaku i działała w konspiracji, m.in. organizując pomoc dla radzieckich jeńców oraz powstańców warszawskich z Dulagu 142. Tam też udzielała się społecznie, np. inicjując i wspierając skierniewicki sierociniec.

Atmosferę lat wojny w tym niewielkim mieście, którego okupacja nie oszczędziła, niezwykle umiejętnie przywołał Stanisław Pisarek, wychowanek wspomnianego sierocińca, świetnie pamiętający Krystynę Mystkowską. Wzruszony możliwością przedstawienia jej postaci obecnym na spotkaniu mieszkańcom Skierniewic, bardzo wyraziście opisał zarówno swoje spotkania z nią, jak i okupacyjne obrazy z wojennego życia miasta.

Książkę z perspektywy wydawcy zaprezentowała dr Violeta Rezler-Wasielewska, z perspektywy osobistej – syna Krystyny i Andrzeja Mystkowskich i osoby uczestniczącej w powstaniu publikacji – Jan Mystkowski, a z perspektywy badacza i również autorki opracowania – prof. dr hab. Anna Matuchniak-Mystkowska. Pracownicy Muzeum Historycznego Skierniewic odczytali – wysłuchane przez wszystkich z wielką uwagą – wybrane listy małżeństwa Mystkowskich.

Organizatorom spotkania należą się podziękowania i serdeczne gratulacje. Składamy je z prawdziwą przyjemnością.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego