Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Relacja z wernisażu w Miejscu Pamięci Ehrenhain Zeithain

Obóz jeniecki w Zeithain to jedno z tych miejsc izolacji, do których w październiku 1944 r. trafili  powstańcy warszawscy. Polscy jeńcy zorganizowali tu m.in. sprawnie działający szpital wojskowy, który stał się wzorcowym dla innych tego typu placówek.

To właśnie o polskich jeńcach w niewoli niemieckiej i radzieckiej, zarówno żołnierzach września 1939 r., jak i powstańcach warszawskich opowiada wystawa czasowa naszego Muzeum pt. „Portrety jeńców”, która wczoraj została otwarta w Miejscu Pamięci Ehrenhain Zeithain. Wernisaż wieńczył obchody 73 rocznicy wyzwolenia Stalagu IV B/Z Zeithain, na które zostaliśmy zaproszeni. Wzięli w nich udział przedstawiciele niemieckich władz lokalnych i federalnych, rodziny jeńców wojennych, licznie zgromadzeni dyplomaci, w tym również Konsulatu RP oraz Instytutu Polskiego w Lipsku. Nasze Muzeum reprezentowała Magdalena Kruk-Kuchcińska, która w trakcie wernisażu omówiła wystawę. Ekspozycję można będzie tam zwiedzać do końca października br.

Prezentacja wystawy jest kolejnym przejawem współpracy z Miejscem Pamięci Ehrenhain Zeithain. Dotychczasowe działania koncentrowały się na badaniach naukowych.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego