Relacja z konferencji naukowej pt. Żydzi - żołnierze polscy w niewoli niemieckiej

2 grudnia w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu odbyła się konferencja naukowa pt. "Żydzi - żołnierze polscy w niewoli niemieckiej", współorganizowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Kierownik Urzędu, Jan Stanisław Ciechanowski sprawował nad konferencją patronat honorowy, natomiast patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Radio Plus oraz TVP Opole.

Zasadniczym celem konferencji było najpierw ustalenie i prezentacja stanu badań, dotyczących losów Żydów, którzy jako szeregowi polscy żołnierze, podoficerowie i oficerowie trafili w latach II wojny światowej do niewoli niemieckiej, a następnie wytyczenie kierunków dalszych badań. Potrzeba zorganizowania konferencji wynikła z faktu, iż problem, któremu była poświęcona, zajmował w badaniach nad holocaustem dotychczas marginalne miejsce, a złożoność i odmienność losów różnych grup tej części polskich żołnierzy, która wynikła przede wszystkim ze zróżnicowanego sposobu traktowania ich przez władze niemieckie w latach wojny, czynią je zagadnieniem ważnym dla uzyskania pełnego obrazu prześladowań Żydów przez reżim nazistowski.

W konferencji jako referenci wystąpili przedstawiciele różnych środowisk naukowych w Polsce, m.in. związani zawodowo z takimi instytucjami, jak: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Żydowski Instytut Historyczny, PIN-Instytut Śląski w Opolu, Państwowe Muzeum na Majdanku czy Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, tj.: dr Maciej Borkowski, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, dr August Grabski, mgr Marta Grudzińska, mgr Hubert Kuberski, dr Violetta Rezler-Wasielewska, dr Piotr Stanek, dr hab. Aleksander Woźny.

Obrady poprzedziło odczytanie fragmentów wspomnień Salomona Straussa-Marko (żołnierza Wojska Polskiego, który dostaał się do niemieckiej niewoli w trakcie kampanii wrześniowej) przez aktora teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Zakończyła natomiast ożywiona dyskusja. W trakcie konferencji omówiono pozycję Żydów w Wojsku Polskim w dwudziestoleciu międzywojennym, ich udział w kampanii wrześniowej, losy w czasie II wojny światowej oraz ruch kombatancki w Polsce po wojnie.

W konferencji uczestniczyło ponad 50 osób.

wstecz