Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Przed nami kolejna ważna rocznica

74 lata temu, zaledwie w ciągu kilku dni października 1944 r., do Stalagu 344 Lamsdorf przywieziono prawie sześć tysięcy powstańców. W tej grupie aż 650 osób stanowili żołnierze Armii Krajowej w wieku 10–17 lat oraz nieco ponad 1000 kobiet.

Tradycyjnie, 6 października (sobota), organizujemy uroczystości, upamiętniające przybycie do obozu pierwszego transportu jeńców-Powstańców Warszawskich. W tym roku, w związku z 70 rocznicą śmierci rtm. Witolda Pileckiego, jeńca Lamsdorf, przywołujemy jego postać, dedykując mu kilka wydarzeń w trakcie naszych uroczystości.

Zasadnicza ich część rozpocznie się o godz. 11.00 w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf zgromadzą się przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, środowisk kombatanckich, służb mundurowych, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy okolic Łambinowic. Uroczystość poprzedzi o godz. 9.30 spektakl teatralny „Przerzucane słowa” w reżyserii Andrzeja Czernika i wykonaniu aktorów Teatru Eko Studio, wystawiony w baraku na terenie byłego obozu. Naszym gościom z Opola zapewniamy w tym dniu transport do Łambinowic i z powrotem.

Dzień wcześniej, 5 października, w Muzeum w Łambinowicach będą trwały spotkania młodzieży z naszymi gośćmi honorowymi – jeńcami-Powstańcami Warszawskimi. Uczestniczący w nich uczniowie zwiedzą także ekspozycję i miejsce pamięci oraz obejrzą spektakl „Przerzucane słowa”. W Opolu natomiast planowane są spotkania poświęcone rtm. Witoldowi Pileckiemu. W siedzibie Muzeum w Opolu odbędzie się takie o godz. 17.00.

Obchody rocznicowe objęte zostały patronatem honorowym Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka i Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły oraz Konsul Honorowej Włoch Moniki Kwiatosz. Patronat medialny sprawują: Radio Opole, „Nowa Trybuna Opolska”, TVP Opole oraz Radio DOXA.

Uszczegółowiony program uroczystości oraz informacje organizacyjne przedstawimy niebawem. Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego