Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Powracamy z cyklem Łambinowickich Spotkań Muzealnych

Serdecznie zapraszamy na pierwszą w 2019 r. odsłonę cyklu kulturalnego Łambinowickie Spotkania Muzealne. Po krótkiej przerwie, 7 marca br., spotkamy się z Państwem, by zaproponować kolejny temat związany z Miejscem Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Przypomnijmy, że cykl ten realizujemy od 2013 r., budząc zainteresowanie stałego już grona sympatyków. To z myślą o nich, ale też wszystkich innych ciekawych historii miejsca, w którego sąsiedztwie żyją, zaprezentujemy temat pt. Wyzwolenie obozu czy likwidacja? (Nie)historyczne dylematy wokół historycznych rocznic.

Zagadnienie to przybliży Państwu nasz gość, prof. dr hab. Krzysztof Kawalec, pracownik naukowy Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, wykładowca akademicki Uniwersytetu Wrocławskiego i laureat nagrody Stowarzyszenia Wydawców Książki Historycznej Klio.

Inspiracją do podjęcia tego tematu jest zbliżająca się rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf (17 marca br.), a o jego aktualności świadczą wciąż trwające dyskusje nad właściwą terminologią, dotyczącą momentu zakończenia funkcjonowania niemieckich obozów jenieckich. Pytanie zawarte w tytule nurtuje również wielu sympatyków historii lokalnej, na których obecność i głos w dyskusji bardzo liczymy.

Wykładowi towarzyszyć będzie projekcja krótkiego dokumentu filmowego z momentu wejścia do opuszczonego przez Niemców Stalagu 344 Lamsdorf. Ten unikatowy materiał, którego oryginał na co dzień jest przechowywany w Rosyjskim Państwowym Archiwum Kino-Foto Dokumentów w Krasnogorsku, z pewnością Państwa zainteresuje.

Do zobaczenia w najbliższy czwartek!

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego