Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Nowa kolekcja fotografii obozowych w zbiorach Muzeum

Kolejny raz przekonaliśmy się o tym, jak cenne jenieckie rzeczy znajdują się wśród rodzinnych pamiątek. Na kolekcję 119 fotografii przedstawiających działalność kulturalno-oświatową w oflagach VII A Murnau oraz II E Neubrandenburg natrafiła pani Katarzyna Bergiel, która dzięki pani Hannie Macierewicz oraz panu Sławomirowi Frątczakowi, kierującemu zaprzyjaźnionym z nami Muzeum Katyńskim, postanowiła przekazać je do naszych zbiorów.

Na fotografiach znajdują się sceny ze sztuk, wystawianych przez polskich jeńców w teatrach obozowych w latach 1941–1944, m.in.: Świt, Dzień i Noc, Kupiec Wenecki, Dom złamanych serc, Gdzie diabeł nie może, Maman do wzięcia, Trafika pani Generałowej, Rewia sportowa, Kochaj i tańcz, Azais, Papa się żeni, Łut szczęścia, Wieczór trzech króli (Co chcecie), Zemsta, Syrena duszona, Ptaki, Uciekła mi przepióreczka, Przepis na bajkę, Żołnierz i bohater (Czekoladowy żołnierz), O! Matyldo, Melody i S-ka, Teoria snów Freuda, Teściowa torreadora, Damy i huzary, a także koncert Wieczór wspomnień.

Zdjęcia należały do kpt. Michała Bielańskiego (zm. w 1982 r.), żołnierza IV Batalionu (Fortecznego), 11 pułku piechoty Wojska Polskiego, który wchodził w skład 23 Dywizji Piechoty. Kapitan trafił do niewoli po bitwie o Tomaszów Lubelski we wrześniu 1939 r. Będąc jeńcem, w czasie II wojny światowej przebywał kolejno w Dulagu Hansdorf i oflagach: II A Prenzlau, II B Arnswalde, II D Gross Born oraz XI A Osterode. W 1951 r.  wyemigrował do Anglii, a potem do Stanów Zjednoczonych, gdzie się ożenił. Po śmierci żony (w latach siedemdziesiątych). Zamieszkał w Łodzi. Ponownie wziął ślub. Jego wybranką została dawna narzeczona, z którą rozdzieliła go wojna – mama pani Katarzyny Bergiel.

Naszej Donatorce oraz Pani Hannie Macierewicz i Panu Sławomirowi Frątczakowi serdecznie dziękujemy.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego