Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uroczystości poświęcone pamięci polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego tradycyjnie, od 2011 r., odbywają się 1 marca.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzono także w Opolu. W południe odbyła się uroczysta msza święta w Kościele Ojców Franciszkanów, a następnie, przed Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia, rozpoczęły się oficjalne uroczystości zorganizowane przez Wojewodę Opolskiego, Prezydenta Miasta Opola, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Opole oraz Klub Gazety Polskiej w Opolu. Udział w nich wzięła, reprezentująca Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, dr Renata Kobylarz-Buła (zastępca dyrektora).

Region Opolszczyzny jest mocno związany z żołnierzami wyklętymi. Barut, Stary Grodków, czy lasy pomiędzy Malerzowicami Wielkimi a Dworzyskiem związane są miejscami kaźni partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego ps. „Bartek”. Do dzisiaj, mimo intensywnych prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej, nie udało się ustalić miejsc pochówku wielu żołnierzy. Jednym z nich jest rtm. Witold Pilecki, w którego wojennym życiorysie, zapisany jest również okres niewoli w Stalagu 344 Lamsdorf, gdzie trafił w 1944 r. po upadku powstania warszawskiego.

wstecz