Muzeum przygotowuje wystawienniczą niespodziankę. Wernisaż w 2017 r.

Dzięki środkom pozyskanym z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przystąpiliśmy do realizacji projektu, którego finał nastąpi w 2017 r. Jego efektem będzie wystawa czasowa pod roboczym tytułem „Dzieci listy piszą”, połączona z programem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży.

W projekcie tym chcemy pokazać tematykę, którą się na co dzień zajmujemy, z trochę innej, ale też głęboko ludzkiej perspektywy. Na problem wojny i niewoli spojrzymy oczyma dzieci, którym przyszło żyć w okresie II wojny światowej. Materią, która posłuży do stworzenia ekspozycji i towarzyszących jej materiałów edukacyjnych, będą rysunki dzieci z prywatnego przedszkola Janiny Suskiej w Kraśniku, przechowywane w naszych zbiorach. W 1943 r. prace plastyczne dzieci wraz z zapiskami ich wychowawczyni oraz pomocą materialną trafiły do Oflagu VI B Dȍssel – niemieckiego obozu jenieckiego dla polskich oficerów.

Przygotowując materiały do realizacji tego projektu, dotarliśmy do wielu interesujących informacji dotyczących losów polskich jeńców wojennych, a także historii Kraśnika – miasta, którego społeczność w latach II wojny światowej była mocno zaangażowana w działalność charytatywną. Odnaleźliśmy kilka osób – wówczas dzieci, które przygotowywały rysunki dla polskich jeńców i nagraliśmy ich wspomnienia. Zgromadziliśmy także interesujące materiały z archiwów państwowych i prywatnych na temat polskich jeńców wojennych oraz udzielanej im pomocy przez rozmaite organizacje charytatywne i osoby indywidualne, w tym przez mieszkańców Kraśnika. Przygotowaliśmy też pierwsze materiały edukacyjne.

Z tą interesującą historią będą mogli Państwo szczegółowo zapoznać się w końcówce 2017 r. Tymczasem już teraz zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i facebooka, gdzie zamieszczać będziemy informacje o kolejnych etapach projektu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Opolskiego.

wstecz