Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Muzeum na pikniku naukowym XVI Opolskiego Festiwalu Nauki

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych regularnie uczestniczy w wydarzeniu, które każdego roku przyciąga tłumy Opolan. Piknik naukowy, organizowany w ramach Opolskiego Festiwalu Nauki, odbył się już po raz szesnasty. Tym razem gospodarzem była Politechnika Opolska, która udostępniła wystawcom i zwiedzającym błonia przy Wydziale Mechanicznym. Pogoda w niedzielę 13 maja br. dopisała, więc bez przeszkód mogliśmy zrealizować działania, które zaplanowaliśmy tak, by udział wziąć w nich mogły zarówno dzieci, jak i ich rodzice, dziadkowie czy opiekunowie.

Zwiedzający nasze stoisko mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. Polacy w obcych mundurach w obozach jenieckich w latach I wojny światowej, a później sprawdzenia swojej wiedzy w quizie z nagrodami. Na udział w nim zdecydowało się aż 80 osób, co szczególnie cieszy, biorąc pod uwagę fakt, iż tematyka jaką poruszał, nie jest powszechnie znana. Najmłodsi chętnie sprawdzali swoją pamięć i spostrzegawczość, układając puzzle edukacyjne. Wszyscy zainteresowani tematyką jeniecką mogli zapoznać się z ofertą wydawniczą naszego muzeum, a także porozmawiać z kierownikiem Działu Naukowego, dr Piotrem Stankiem, który dbał o to, by każdy z odwiedzających stoisko CMJW opuszczał je zadowolony i bogatszy o wiedzę, dotyczącą jeńców wojennych.

Temat wydarzenia został wybrany ze względu na setną rocznicą zakończenia I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego