Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Jenieckie pamiątki o tematyce świątecznej darem dla Muzeum

Kilka dni temu informowaliśmy o obecności dyrektor CMJW na spotkaniu opłatkowym, organizowanym w Warszawie m.in. przez Muzeum Katyńskie, Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego. Pisaliśmy wówczas o medalach, jakie otrzymała dyrektor naszego Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska. Dziś informujemy, że na jej ręce Sławomir Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego przekazał wtedy do zbiorów naszej instytucji również cenne pamiątki.

Część z ich należała do jeńca wojennego Władysława Kozubka. Imię i nazwisko, widniejące na kilku otrzymanych dokumentach oraz w przechowywanych w naszym archiwum aktach WASt-u (Wehrmachtauskunftstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene), pozwoliły częściowo zrekonstruować jego losy. Kapral Władysław Kozubek, urodzony 1 czerwca 1908 r. w Zatorze, został wzięty do niewoli 19 września 1939 r. Trafił wpierw do Stalagu IX A Ziegenhain, stamtąd do stalagów XII A Limburg i XII B Frankenthal, a następnie ponownie XII A Limburg.

W podarowanych Muzeum materiałach są ponadto polskie teksty kolęd, pastorałek i wierszy (także o tematyce świątecznej), które w związku z nadchodzącymi świętami z przyjemnością prezentujemy poniżej. Wśród pamiątek są również ocenzurowane egzemplarze tekstów modlitw w języku francuskim.

Panu Sławomirowi Frątczakowi serdecznie dziękujemy za dar.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego