Wojenne reminiscencje Andrzeja Hamady – relacja z Twarzy Opola

Bywalcy naszego cyklu Twarze Opola ponownie gościli w murach opolskiej siedziby Muzeum (ostatnie spotkanie, ze względu na prace remontowe, odbyło się w Galerii Sztuki Współczesnej). Tym razem, 25 kwietnia br., wszyscy zainteresowani „Wojennymi reminiscencjami” Andrzeja Hamady, spędzili czwartkowe popołudnie w naszym nowo wyremontowanym budynku przy ul. Minorytów 3. Ich uwaga skupiła się na osobie, która jak mało kto, potrafi docenić estetykę i funkcjonalność obiektu. Bohaterem spotkania był bowiem znany architekt, ceniony w Opolu m.in. za wkład w powojenną odbudowę miasta.

Opowieść, której Andrzej Hamada poświęcił najwięcej czasu, była związana z – jak sam to określił – „jego najbardziej niebezpiecznym zdarzeniem podczas wojny”. Mieszkając w okupowanym Krakowie, jako nastoletni chłopiec, otrzymał zadanie od dowództwa Armii Krajowej – naniesienia na mapę ówczesnych Niemiec obozów jenieckich. Gdy nad nią pracował, do domu wkroczył niemiecki patrol. Młody rysownik zdążył obrócić deskę kreślarską na drugą stronę, na której miał przypięty szkolny rysunek. Pamiątkową deskę, podobnie jak wiele innych osobistych przedmiotów związanych z okresem okupacji, Andrzej  Hamada zaprezentował podczas spotkania. Wśród nich znalazły się m.in. : biało-czerwona opaska na ramię (z symbolem Wojska Polskiego), cyrkiel otrzymany w podzięce za pomoc okazaną żydowskiemu inżynierowi oraz oryginalny klucz do drzwi w Sukiennicach. Historie z nimi związane można usłyszeć na naszym Facebooku, za pośrednictwem którego relacjonowaliśmy całe spotkanie.

Dziękując wszystkim za obecność, zastępca dyrektora, dr Renata Kobylarz-Buła zaprosiła do Muzeum na 10 maja br. na dzień otwarty, w trakcie którego goście będą mieli okazję zapoznać się z efektami przebudowy naszej opolskiej siedziby. Warto zaznaczyć, że wśród uczestników czwartkowego spotkania obecny był także architekt odpowiedzialny za ten remont – Andrzej Zatwarnicki, jeden z wielu uczniów Andrzeja Hamady.

Wszystkich serdecznie zapraszamy!

wstecz