W obcych mundurach... Wernisaż w 100-lecie niepodległości

Wczoraj, 11 listopada 2018 r., w 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i 100 lat po zakończeniu Wielkiej Wojny uroczyście otworzyliśmy nową wystawę czasową naszego Muzeum – W obcych mundurach. Polacy-jeńcy I wojny światowej.

Wernisaż był jednym z punktów obchodów w Opolu wielkiego święta narodowego. Gdy dobiegały końca uroczystości przy Pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, o godz. 15.00 opolanie przyszli do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

Zanim zwiedzający zapoznali się z ekspozycją, rozmieszczoną na dwóch poziomach budynku przy ul. Minorytów 3, powitała ich dyrektor CMJW, dr Violetta Rezler-Wasielewska. Przedstawiła też autorów wystawy. Za pracę nad scenariuszem i koncepcją podziękowała czworgu pracownikom Muzeum: Ewelinie Klimczak, Magdalenie Kruk-Kuchcińskiej, Sebastianowi Mikulcowi oraz Piotrowi Stankowi. Zwróciła także uwagę zebranych na aranżację plastyczną, której podjął się opolski artysta Marek Krajewski oraz wkład Marii Szwed, odpowiadającej za redakcję stylistyczno-językową tekstów.

Prezentacji wystawy dokonali historycy z Działu Naukowego. Doktor Piotr Stanek przypomniał, że w efekcie działań wojennych w latach 1914–1918 do niewoli trafiło aż 400 tys. Polaków-żołnierzy państw zaborczych. Byli przetrzymywani w prawie 80 obozach (także w Lamsdorf). Zagadnienie to jest właściwie nieznane, nieopracowane, dlatego praca nad stworzeniem wystawy wymagała poszukiwań w archiwach i bibliotekach. Na wystawie wykorzystano materiały z 12 instytucji krajowych i zagranicznych. Wkład miały też osoby prywatne, które chętnie udostępniły swoje rodzinne pamiątki, np. pracownik Działu Zbiorów i Konserwacji, Krzysztof Harupa.

Wystawa składa się z dziewięciu działów. Na tle historii I wojny światowej przedstawia niewolę Polaków w obozach: Niemiec, Austro-Węgier, Rosji, Francji i Włoch, oraz kwestię powrotu Polaków do domów. O tym i o dziale ekspozycji, poświęconej wybranym sylwetkom Polaków-jeńców (Janie Szuściku, Janie Ludyg-Laskowskim, Bronisławie Zygmuncie Kuczewskim, Julianie Janowskim, Kamilu Mackiewiczu) opowiedziała Ewelina Klimczak,  pracownik Działu Naukowego.

Wystawę tę będzie można oglądać do końca stycznia 2019 r.

Serdecznie zapraszamy!

wstecz