Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Tylko w marzeniach człowiek jest naprawdę wolny – warsztaty dla młodzieży

Serdecznie namawiamy do udziału w łambinowickich warsztatach inspirowanych historiami jeńców pt. Tylko w marzeniach człowiek jest naprawdę wolny. Będziemy je prowadzić w Muzeum w Łambinowicach (wtorki i środy) oraz w Opolu (czwartki i piątki).

Tytuł warsztatów, będący cytatem z filmu pt. Stowarzyszenie umarłych poetów przekazuje prawdę nie tylko o sytuacji ludzi zniewolonych fizycznie (jak jeńcy wojenni), ale też o kondycji niemal każdego człowieka – ograniczanego normami nakładanymi przez społeczeństwo, kulturę, czy własne ciało.

Uczestnicząca w nich młodzież, w trakcie 45-minutowych lub półtoragodzinnych zajęć (do wyboru), pozna kontekst historyczny, sytuację oraz stan emocjonalny żołnierzy przetrzymywanych w obozach jenieckich podczas II wojny światowej.

Wykorzystane w warsztatach materiały mają szczególną wartość. To zachowane w archiwach autentyczne zapiski, dzienniki i listy pisane przez jeńców – ludzi ubezwłasnowolnionych i cierpiących, ale mimo wszystko mających plany i marzenia.

To one, przy wsparciu technik projekcyjnych i multimedialnych, będą pomocne w dostrzeżeniu podobieństw i różnic między marzeniami dzisiejszych nastolatków a marzeniami – często niewiele od nich starszych – polskich jeńców w niemieckiej i radzieckiej niewoli.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o telefoniczne zgłaszanie zorganizowanych grup: Łambinowice tel. 77 434 34 75, e-mail: ; Opole tel. 77 453 78 72, e-mail: .

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego