Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Łambinowickie Spotkania Muzealne i Europejskie Dni Dziedzictwa

W sobotę, 7 września, w Muzeum Wsi Opolskiej odbyła się wojewódzka inauguracja tegorocznych Dni Dziedzictwa Europejskiego. Hasło to Polski splot. Wodzenie niedźwiedzia, pokazy kroszonkarstwa i malowania na porcelanie opolskich motywów, występ grupy muzycznej „Zaginione archiwum” oraz nową wystawę podziwiała, reprezentująca Muzeum na uroczystości, dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora.

Nasze Muzeum włącza się w EDD z własnym pomysłem. Pierwsze, powakacyjna odsłona Łambinowickich Spotkań Muzealnych odbędzie się w ich ramach już we środę, 11 września br. Uwaga gości zostanie skupiona na Polakach, byłych jeńcach wojennych, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli decyzję o pozostaniu m.in. w Łambinowicach, włączonych w granice polskiego państwa. O tym, jak interesujące były losy tych ludzi, którzy po latach niewoli m.in. w obozach Lamsdorf, zdecydowali się rozpocząć nowe, powojenne życie na Śląsku, opowie dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego.

Na spotkanie rozpoczynające się o godz. 17.00 serdecznie zapraszają prezes Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW, dr Iwona Konopnicka oraz dyrektor Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska.

Do zobaczenia we środę w Łambinowicach!

Zadanie realizowane w ramach projektu pn. „Niepodległość odzyskiwana i tracona. 1918/1945/1989: kamienie milowe rodzimej pamięci”, dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego