Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzisiaj, 12 kwietnia br., przed Krzyżem Golgota Wschodu na Cmentarzu Komunalnym w Opolu odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 79 rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Na zaproszenie organizatora, Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu Urszuli Gawor, w wydarzeniu udział wzięła dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska. Jutro, w sobotę o godz. 18.00 w kościele Błogosławionego Czesława w Opolu odprawiona będzie jeszcze Msza Św. w intencji Ojczyzny i Ofiar Katynia.

Święto to, ustanowione w 2007 r., co roku obchodzone jest 13 kwietnia. Właśnie tego dnia 1990 r. ZSRR przyznał się do zbrodni katyńskiej. W komunikacie rządowej agencji TASS potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Strona radziecka wyraziła głębokie ubolewanie i nazwała zbrodnię katyńską „jedną z cięższych zbrodni stalinizmu”. Tego samego dnia prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi RP Wojciechowi Jaruzelskiemu kopie archiwalnych dokumentów z listami jeńców skierowanych w kwietniu i maju 1940 r. z obozu specjalnego w Kozielsku do Smoleńska i z obozu w Ostaszkowie do Kalinina (Twer), a także wykaz akt ewidencyjnych jeńców wojennych, którzy zostali wywiezieni z obozu w Starobielsku.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego