Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Dzieci, które są ciekawe świata. Podsumowanie projektu Niepodległość odzyskiwana i tracona…

Wczoraj, we wtorek (19 listopada br.), oficjalnie zakończony został projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych Niepodległość odzyskiwana i tracona. 1918/1939/1945/1989. Kamienie milowe rodzinnej pamięci. W łambinowickim Muzeum spotkali się wszyscy zaangażowani w jego realizację, przede wszystkim dzieci ze szkół w Łambinowicach, Lasocicach, Jasienicy Dolnej i Bielicach. To dla nich, w ostatnich tygodniach, zorganizowaliśmy szereg zajęć i warsztatów, w tym historyczne, genealogiczne, socjologiczne i dziennikarskie. Dzieci, których w I etapie projektu było aż 500, odwiedziły nie tylko Muzeum, ale również łambinowicki Urząd Gminy i plebanię, a także siedzibę Radia Opole. Wśród gości byli starsi przedstawiciele lokalnej społeczności – bohaterowie wywiadów, jakie dzieci z nimi przeprowadziły, we fragmentach wyemitowane 11 listopada br. przez Radio Opole, oraz koalicjanci projektu.

Zebranych powitały prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Iwona Konopnicka oraz dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska. Doktor Anna Czerner, koordynator projektu, przedstawiła jego ideę i przebieg. Krzysztof Dobrowolski z Radia Opole, nie szczędząc słów uznania dla dzieci i organizatorów, skupił się na relacji z pracy reporterskiej, która stanowiła II etap projektu. Wrażeniami z niej podzieliły się również dzieci, a całość podsumowali przedstawiciele koalicjantów: dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Łambinowicach Jarosław Figiel, dyrektor programowy Radia Opole Robert Kosicki, dyrektor Publicznego Przedszkola w Łambinowicach Lidia Rostocka, Wójt Gminy Łambinowice Tomasz Karpiński, oraz goście. Wszyscy byli zgodni co do dużej wartości pomysłu, a także potrzeby realizacji w przyszłości innych, podobnych przedsięwzięć.

Spotkanie było też okazją do odsłuchania fragmentu reportażu przygotowanego przez Roberta Dobrowolskiego, a wyemitowanego tego dnia na antenie Radia Opole w wieczornym programie Mariana Staszyńskiego „Studio Reportażu” (http://radio.opole.pl/123,675,rozne-historie-wspolne-miejsce-posluchaj-premier), wręczenia pamiątkowych dyplomów, broszury Różne historie, wspólne miejsce opracowanej przez dr Annę Czerner i koszulek ze znakiem projektu Marcina Żwirełły, a także innych materiałów informacyjno-promocyjnych oraz edukacyjnych.

Zadanie dofinansowane jest ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego