Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Drugie wydanie Wykazu niemieckich obozów jenieckich 1939–1945

Wykaz niemieckich obozów jenieckich 1939–1945, użyteczne kompendium z 2010 r., pomocne w pracach badawczych i dokumentacyjnych, cenione również przez wszystkich poszukujących najistotniejszych informacji o obozach jenieckich Wehrmachtu, już niebawem doczeka się drugiego, rozszerzonego wydania. W Muzeum trwają bowiem prace, których efektem będzie nowa publikacja.

Intencją autorów: dr Renaty Kobylarz-Buły (zastępcy dyrektora) oraz Krzysztofa Sznotali (pracownika naszego Archiwum) jest wprowadzenie do pierwszego wydania zmian i uzupełnień zgodnych z najnowszymi ustaleniami badawczymi. Rozszerzenie informacji dotyczy funkcjonowania wielu obozów, zwłaszcza tych położonych na terenach dzisiejszej Białorusi, Rosji i Ukrainy. W wykazie znajdą się także informacje o tzw. Zweiglager, czyli filiach obozów macierzystych. Ponadto publikacja zostanie wzbogacona o nowe schematy, obrazujące struktury organizacyjne systemu jenieckiego wraz z zachodzącymi w nich zmianami.

Książka, wydana ponownie w naszej muzealnej serii „Informacja”,  już wkrótce trafi do rąk czytelników i uzupełni lukę – nakład pierwszego wydania został bowiem już dawno wyczerpany.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego