Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Dotacja Ministerstwa na przebudowę Muzeum

Z radością informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego udzielił Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych dotacji celowej w wysokości 2,5 mln zł na rozpoczęcie inwestycji, mającej na celu przebudowę siedziby Muzeum w Łambinowicach.

Kwota dotacji przeznaczona zostanie na realizację I etapu zadania inwestycyjnego – wybudowania (w stanie surowym zamkniętym) wejściowego pawilonu do Muzeum wraz z nową zewnętrzną klatką schodową. W przyszłości dzięki inwestycji, instytucja zyska dużą, wielofunkcyjną salę konferencyjną, pomieszczenia do zajęć edukacyjnych, a także dobrze zorganizowane i zabezpieczone przestrzenie magazynowe. Obiekt ten będzie nowocześnie przygotowaną przestrzenią dla publiczności, w której znajdą się również m.in.: szatnia, punkt sprzedaży wydawnictw oraz posterunek ochrony. Wszystkie te elementy zostaną skomunikowane i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowy wygląd otrzyma także otoczenie muzeum tj. teren przed i za budynkiem, garaże i pomieszczenia gospodarcze. Projekt budynku został opracowany w 2016 r przez architektów Małgorzatę i Andrzeja Zatwarnickich, odpowiedzialnych również za zmiany, jakie zaszły w opolskiej siedzibie Muzeum.

Obecnie przygotowujemy postępowanie przetargowe, mające na celu wybór wykonawcy robót budowlanych. Całkowity koszt inwestycji to ok. 12 mln zł. W przypadku pozyskania pozostałych środków finansowych na realizację dalszych etapów inwestycji, zadanie kontynuowane będzie jeszcze przez dwa lata.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego