Do Muzeum trafiły pamiątki po płk. Julianie Janowskim

We wrześniu do zbiorów Muzeum został przekazany niezwykle cenny i bogaty zbiór pamiątek dokumentujących karierę wojskową oraz wojenne losy płk. Juliana Janowskiego. Ten zasłużony oficer, kawaler orderu Virtuti Militari IV i V klasy, uczestnik trzech wojen: 1914–1918, 1919–1921 i 1939–1945, po udziale w kampanii polskiej 1939 r. jako zastępca dowódcy obrony Warszawy, dostał się do niewoli niemieckiej. Był przetrzymywany m.in. w oflagach IV B Königstein i VII A Murnau. Po zakończeniu wojny powrócił do Polski.

Zbiór Juliana Janowskiego obejmuje dokumenty osobiste i odznaczenia, liczne fotografie, korespondencję, modlitewniki oraz kalendarzyki z zapiskami pułkownika. Pokazują one przebieg kariery wojskowej tego utalentowanego oficera, poczynając od momentu wstąpienia do armii carskiej, poprzez służbę wojskową w II Rzeczpospolitej, a kończąc na służbie w Wojsku Polskim po 1945 r. Duża część pamiątek dotyczy pobytu Juliana Janowskiego w niewoli, i to zarówno podczas I wojny światowej (jako porucznik armii carskiej trafił do niewoli austriackiej), jak i II wojny światowej. Wśród wielu interesujących materiałów, uwagę zwracają zwłaszcza zeszyty z notatkami pułkownika, prowadzone od września 1939 r., poprzez okres niewoli, aż do sierpnia 1945 r., tj. prawie do momentu powrotu do Polski.

Zbiór przekazali Muzeum członkowie rodziny pułkownika, Krzysztof i Grzegorz Fronczykowie. Serdecznie za to dziękujemy.

Obszerna informacja na temat pamiątek zostanie zamieszczona w zakładce „Nasze skarby” po opracowaniu i zdigitalizowaniu zbioru.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Opolskiego.

wstecz